Трябва да се изведат всички монитори на измервателните станции с цел непрекъснат контрол на замърсяването на въздуха. За това призова по БНТ енергийният експерт проф. Атанас Тасев, който коментира какво се изгаря в ТЕЦ-овете.
“Протестът в Русе преди 30 години свали властта, припомни той и посочи, че изгарянето на биомаса намалява емисиите на въглероден диоксид във въздуха. – Боклукът не е просто боклук, той се разделя на RDF. В София този опит вече го има, морфологичният състав на софийския боклук обаче е такъв, че не подлежи на изгаряне.”
Според Миглена Антонова, координатор на международната екологична организация Greenpeace в България, има няколко централи, които са заявили интерес за изгаряне на смесен вид отпадъци, включително такива от текстилна индустрия и горското стопанство. Някои от тях са получили разрешение. “Проблематичен се оказва фактът, че повечето централи нямат изградена нужната инфраструктура”, потвърди екозащитничката..
Тя е на мнение, че този вид изгаряне може да бъде опасен, ако се случва в изолация.
“За нас притесненията са, че няма да се спазват изискванията за чист въздух”, посочи Антонова и заяви, че технологиите вече позволяват повече граждани да участват в процеса на производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници, за да няма необходимост от големите енергийни мощности. По думите ѝ бъдещето е в новите технологии и трябва да се стремим към тях.
Проф. Тасев обясни, че държавата участва в предоговаряне на параметрите на договора за ТЕЦ "Марица Изток 3", защото по действащия договор токът, който произвеждат тези централи (американска собственост), е на преференциален режим и задължително се изкупува заедно с преференциална цена над пазарната.
“Нека не бъдем прекалени оптимисти”, съветва професорът и напомни, че ще се предоговаря нормата на възвръщаемост на собствен капитал, а с това ще има редукция на цената на електроенергията и ще се намали тежестта за нас като крайни потребители.
Проф. Атанас Тасев прогнозира, че без базова енергия енергийната ни система не може да съществува.
“На терен, около 2050 година, ще останат възобновяеми енергийни източници и ядрени централи, тъй като са устойчиви в ценово отношение, а наред с тях ще има и газови централи”, прогнозира енергийният експерт.