В спор за очакваната цена на електроенергията от евентуалното строителство на АЕЦ „Белене“ влязоха икономистът и бивш председател на СДС Мартин Димитров и изпълнителният секретар на българския атомен форум „Булатом“ Станислав Георгиев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, след като енергийният министър Теменужка Петкова потвърди заявеното желание за участие на 13 компании в строежа на електроцентралата.
„Несериозно е да се говори, че проектът трябва да бъде завършен, защото вече са инвестирани много средства в него. Минималната цена за завършването на „Белене“ ще бъде 10 млрд. евро. Цената на тока ще бъде поне два пъти по-висока от сегашната средна цена на енергийния микс. Дори доклада на БАН не успя да ни убеди, че България има нужда от нови мощности, след като стана ясно, че животът на АЕЦ „Козлодуй“ бе удължен до 2040 г“, каза Мартин Димитров.
Станислав Георгиев отвърна, че при настоящия формат на процедурата много ясно е посочено, че държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията няма. Така се гарантира сигурността, че българският потребител няма да бъде натоварен и енергията ще бъде търгувана на борсови цени. И все пак експертът се съгласи, че изменения „през задната врата“, както се изрази икономистът, биха навредили сериозно на пазара.
Хората в Източна Европа таят надежди за развитие на местния бизнес около атомните електроцентрали. Все още сме в първия етап на преговорите за инвеститори в АЕЦ „Белене“, потвърдиха и двамата експерти и напомниха, че от тук насетне има още осем стъпки в период от една година, в който да се изгладят всички подробности преди подписването на договора за строежа на електроцентралата.
„Очаквам една конфигурация между инвеститорите от руска страна, китайска или корейска страна и за мен е задължително участието на българските фирми в строежа на АЕЦ „Белене“, коментира Станислав Георгиев.
Какви са опасенията на Мартин Димитров и какъв отговор даде на тях Станислав Георгиев може да разберете във видео материала.