"Проектът АЕЦ "Белене" не е нито печеливш, нито перспективен. Едва ли ще се стигне до реализиране на проекта". Това каза експертът по безопасност на ядрените централи проф. Георги Касчиев по bTV по повод крайния срок за кандидатстване за участие в проекта, който изтича днес.
До днес се приемат кандидатурите на желаещите да участват в проекта за стратегически инвеститор за строежа на АЕЦ "Белене". До момента е предоставено заявление от китайската и корейската ядрена корпорация. Очаква се оферта от "Росатом". Останалите две оферти са за предоставяне на оборудване - от "Фрам атом" и "Дженерал електрик". Възможно е стратегическите инвеститори да се обединят с някои от тези, които искат да предоставят оборудване, стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова преди дни.
Според проф. Касчиев положението било ясно. Той напомни, че преди 11 години участвали 9 големи известни енергийни компании за изграждането на проекта "АЕЦ Белене". Тогава в отговор на негов анализ наличието на толкова много компании проектът се оказал добър, но всичко се разпаднало.
Експертът коментира, че е притеснителен фактът, че няма европейска компания или частна, която да участва в конкурса за стратегически инвеститор на АЕЦ „Белене”. "Няма ли частни компании, бъдете сигурни, че проектът не е перспективен", посочи проф. Касичев.
Той обясни, че в проекта участват страни извън Европейския съюз и включването на такива държави изисква много силно доказване, защото се одобряват от Съвета на Европа.
„Вероятно ще участват само държавни компании и то от страни извън ЕС като Русия и Китай, които разглеждат проекта като геополитически. Включването на страни извън Съюза в ядрените дейности е чувствителен въпрос и изисква силно доказване. На всичко отгоре, той не се одобрява от Европейската комисия”, каза той.
Ядреният експерт посочи още, че очаква Русия и Китай да обединят предложенията си в процеса на преговори. „Ще използват ситуацията, за да извиват ръце и да получат значителни отстъпки, макар нашите управляващи да твърдят, че няма да има държавни гаранции”, заяви той.
Проф. Георги Касчиев изрази съмнение, че площадката на АЕЦ „Белене” е компрометирана и този факт се прикрива. Според него управляващите нямат "хал хабер" от ядрени рискове. „За мен е рискова. От управляващите никой няма понятие от ядрени рискове и как се предотвратяват. През 1983 г. руската страна е предложила площадката да бъде изоставена”, допълни той.