fallback

Бизнесът пак сезира КЗК за нарушения при търговията с ток

Съществена част от електрическата енергия, произвеждана от мощности, частна собственост, е под прекия или косвен контрол на субекти, които са свързани лица

16:48 | 22.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесе сигнал в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) свързан с търговията с ток на свободния пазар. Това е втора подобна жалба от началото на годината.

Според асоциацията, в която членуват КРИБ, БСК и БТПП, антимонополната комисия трябва да разследва действията на група участници на свободния пазар на електрическа енергия, които с поведението си по недопустим начин нарушават принципите на свободно договаряне и конкуренция, залегнали в българското законодателство.

„Съществена част от електрическата енергия, произвеждана от мощности частна собственост на територията на страната, е под прекия или косвен контрол на субекти, които са свързани лица по смисъла на §1 от допълнителните разпоредби на Търговския закон“, се казва в жалбата. От АИКБ визират Топлофикация Бургас, Перник, Плевен, Русе, Велико Търново, Русе, Враца, Слиевн, Габрово, „Брикел“ ЕАД, ТЕЦ „Бобов Дол“ и ТЕЦ „Марица 3“.

Част от тези дружества са свързани с името на бизнесмена Христо Ковачки, което обаче не се посочва конкретно в жалбата.

Според описаното в сигнала до КЗК електрическата енергия, произведена от гореизброените дружества, се продава на свободния пазар на електроенергия от дружеството търговец „Гранд Енерджи дистрибюшън“, свързано със субектите производители. „Търговецът „Гранд Енерджи дистрибюшън“ по силата на договор представлява „Топлофикация София“ ЕАД при продажба на електрическата енергия, произведена от когенерацията на дружеството с обем 186 МW. Наличието на свързаност между собствениците на производствени мощности и субекта търговец на свободния пазар представлява концентрация, която обективно създава условия за манипулиране на пазара“, пише в жалбата до КЗК.

От АИКБ твърдят, че са налице условия за изкуствено създаване на дефицит на електрическа енергия чрез ограничаване на собственото производство и едновременно с това изкупуване чрез свързани търговци на цялото предлагано от държавните дружества производители количество електроенергия на борсата.

„Отделно от това под контрола на собствениците на производствените мощности е и застрахователно дружество. Застрахователното дружество издава застрахователни полици като форма на гаранционно обезпечение при закупуване на електрическа енергия преимуществено на групата търговци, свързани с производителя, което пряко създава конкурентно предимство. Това обстоятелство подсказва, че е възможно и закупената енергия да не бъде платена и подсилва непазарното предимство“, пише още в сигнала. 

Според АИКБ пазарното поведение на гореизброените участници на пазара на електрическа енергия създава съмнения за наличие на картелно споразумение.

От сигнала става ясно, че „Гранд Енерджи дистрибюшън“, „Юропиън трейд оф енерджи“, „Сага комодитис“, „ТМ Технолоджи“, „Енерджи инвест юръп“ - всичките, свързани със субектите собственици на производствените мощности, са участвали в проведени тръжни сесии на Българска независима енергийна борса през периода от ноември 2018 г. до януари 2019 г., при които са търгувани предлагани от АЕЦ „Козлодуй“ количества електроенергия в размер на около 500 МW.

Всеки от изброените търговци е закупил на база на двустранен договор електрическа енергия от предложената от АЕЦ „Козлодуй“, като формално по всеки от договорите е спазено ограничението в тръжната документация за закупуване на количества до 10 МВтч, съответно 20 МВтч от един купувач.

На практика цялото количество електрическа енергия, предложено по време на споменатите борсови сесии, е закупено от цитираните дружества.

Според бизнеса се създава ясна тенденция съществена част от електроенергията, предлагана на свободния пазар, да се закупува от изброените дружества при елиминиране на останалите търговци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:43 | 13.09.22 г.
fallback