АЕЦ ”Белене” означава четири пъти по-скъпа енергия от тази на АЕЦ „Козлодуй“. Това прогнозира експертът по ядрена енергетика проф. Георги Касчиев по БТВ.
„Друга негативна последица от осъществяването на АЕЦ "Белене" е, че и сега имаме свръхизлишък на мощности. За да влезе на пазара, трябва да се изключат част от мощностите и затова ТЕЦ „Марица Изток“ 2 ще фалира до една година, коментира той. – Друга опасност е, че трябва да се подготвим за авария, защото районът на новата ядрена централа е в високо сеизмичен район. Премълчава се и дали бетонната площадка под АЕЦ "Белене" не е пропукана от голямото наводнение в района."
Проф. Касчиев предупреди, че отработените ядрени отпадъци от АЕЦ „Козлодуй“ продължават да се струпват в района на централата, която се превръща в едно ядрено бунище, като то започва да носи рискове за националната сигурност.
"Сумата, която беше предвидена за извозването на тези отпадъци и отработването им в Русия, са изхарчени. Така пред бъдещите поколения остава задачата да платят милиарди, за да се справят с този проблем", разкри специалистът.
Георги Касчиев обясни, че според изискванията на националната стратегия за управление на радиоактивните отпадъци поне 50 тона тежко радиоактивни метали трябва да се изнасят всяка година от площадката на работещата ядрена централа.
Експертът посочи, че след изваждането на отработеното ядрено гориво (ОЯГ) от реактора то се слага в охлаждащи басейни и след три-до петгодишен престой там се премества в междинно хранилище, където може да остане до 50 години.
„След това силно радиоактивният отпадък би трябвало да се преработи като се отделят плутоният, уранът и високоактивните продукти на деленето. Последните се смесват с разтопено стъкло и се затварят херметично в метални контейнери. След това те би трябвало да бъдат погребани завинаги в подходящи специални подземни хранилища“, обясни тънкости по съхранението на отработеното ядрено гориво ученият.
Той припомни, че до 1989 г. използваното в България ядрено гориво е било връщано в Съветския съюз. Година по-късно в АЕЦ "Козлодуй" се изгражда хранилище за съхранение на ОЯГ под вода. „Работещите тогава шест ядрени блока годишно генерират около 90 тона тежки радиоактивни метали (ТМ) в ОЯГ и с времето хранилището започва да се запълва и затова се възобновява практиката за извозване на използваното гориво в Русия, където след остъкляването му, тя да започне да ни го връща за погребване след 2025 г., разясни ядреният експерт. – Това означава да се изгради подземно хранилище за високо радиоактивни отпадъци (РАО), чиято цена е около 4 млрд. евро, а може би и повече.“