Покана за избор на стратегически инвеститор за изграждане на АЕЦ „Белене“ отправя „Национална електрическа компания“ ЕАД (НЕК), съобщи Министерството на енергетиката.
В рамките на поканата се дава възможност и за заявяване на интерес за придобиване на миноритарно участие в бъдещата проектна компания, както и/или за закупуване на електрическа енергия от бъдещата електроцентрала. Целта на поканата е да предостави определена информация на страните, които желаят да заявят участие в процедурата.
Българската страна ще участва в проектната компания, експлоатираща АЕЦ „Белене“ с апортна вноска на активите, в това число – лицензираната площадка, наличното оборудване, издадените решения, разрешение, лицензии и други документи, свързани с проекта.
В процедурата са заложени редица условия с цел максимална защита на имуществения интерес на българската страна.
Българската държава чрез НЕК си запазва правото на блокираща квота в общото събрание на акционерите в проектната компания. Предвижда се изграждането на централата да се реализира на пазарен принцип, без сключване на дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия от държавата и предоставяне на държавни гаранции.
Заявление за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор, съответно интерес за придобиване на миноритарно акционерно участие в проектната компания, могат да подават български или чуждестранни юридически лица, както и обединения.
Срокът за получаване на заявления за участие е до 90-тия ден, считано от датата на публикуване на поканата в Официалния вестник на Европейския съюз. Очакваният срок за приключване на процедурата е 12 месеца.
В съобщението се уточнява, че процедурата се обявява в изпълнение на решения на Народното събрание от 7 юни 2018 г. и на Министерския съвет от 29 юни 2018 г.
Припомняме, че през лятото на 2016 г. Арбитражният съд в Женева отсъди НЕК да заплати на руската компания "Атомстройекспорт" за поръчаното, но незаплатено оборудване за АЕЦ "Белене". Общият размер на иска беше 1,2 млрд. евро, а съдът отсъди плащането на 550 млн. евро.
В замяна НЕК получи изработени два реактора и оборудването в последствие беше складирано на площадката на централата.
През септември същата година парламентът разреши отпускането на държавна помощ, за да може НЕК да плати на "Атомстройекспорт" за двата реактора.
Междувременно управляващите решиха да се търси стратегически инвеститор за изграждането на централата, но без да се гарантира изкупуването на електроенергия и без държавни гаранции за проекта.
На 7 юни 2018 г. Народното събрание гласува решение за възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“ съвместно със стратегически инвеститор на пазарен принцип, чрез отделяне на активите и пасивите за проекта в отделно проектно дружество.
На 29 юни 2018 г. правителството възложи на енергийния министър да възобнови действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“ съвместно със стратегически инвеститор на пазарен принцип.