Три консорциума са подали оферти за строеж на газопровод, който може да е част от т. нар. "Турски поток", стана ясно след открито заседание на комисията за провеждане на откритата процедура.
В консорциумите влизат компании от Италия, Унгария и Саудитска Арабия, предава БТА.
Тръжната комисия ще работи до края на март, когато се очаква да бъдат отворени и ценовите предложения, съобщи Владимир Малинов, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз".
Стойността на разклонението на тръбопровода от турската до сръбската граница, по който ще тече руски газ, възлиза на 2,8 млрд. лева.
По-рано през седмицата енергийният министър на България Теменужка Петкова заяви, че инвестициите, които страната ни ще направи за изграждането на проекта, ще могат да се възвърнат до 2039 г.
Тя уточни, че липсващата инфраструктура по трасето за „Турски поток” е 484 км и ще бъде изградена от компресорна станция „Провадия” до българо-сръбската граница.
Неотдавна в руски медии се появи информация, че руската „Тръбна металургична компания“ е заинтересована да участва в търга. По време на посещението си в София тази седмица руският премиер Дмитрий Медведев подчерта, че Москва иска гаранции от ЕС, че ситуацията с „Южен поток“ няма да се повтори.
Преди дни свързваната с Христо Ковачки компания "Атоменергоремонт" оттегли жалбата си срещу обществената поръчка и тя може да бъде продължена с удължен заради замразяването ѝ срок.
Българската тръба се очаква да е дълга 474 км. с капацитет от 31,5 млрд. куб.м природен газ годишно. Проектът предвижда изграждането и на две компресорни станции. 3,5 млрд. куб.м от пренасяния газ се прогнозира да останат за местно потребление. Съоръжението при всички положения ще бъде на държавната "Булгартрансгаз".