Руската държавна енергийна компания „Газпром“ не планира участие в изграждането на проекта газов хъб „Балкан“ в България, заяви ръководителят на дружеството Алексей Милер по време на пресконгеренция по повод визитата на руския премиер Дмитрий Медведев в България и срещата му с българския министър-председател Бойко Борисов, съобщава ТАСС.
„Газпром“ няма да участва в този проект, тъй като всички наши ресурси в този регион са договорени в дългосрочен план“, посочи Милер.
Той се надява, че проектът за изграждането на газопровода „Северен поток“ 2 няма да повтори съдбата на нереализирания „Южен поток“.
Милер отбеляза, че проектът за строителството на „Турски поток“, който реално зае идеята за реализиране на „Южен поток“, е изпълнен преди края на установения първоначално график.
„Южен поток“ не се осъществи по очевидни причини, докато „Турски поток“ беше реализиран не само в кратките договорни условия, но и преди поставения краен срок“, посочи още Милер.
По-рано днес енергийният министър на България Теменужка Петкова отбеляза, че приходите, които ще се реализират от газопровода „Турски поток” за година, са над 397 млн. лв., което означава, че до 2039 г. България ще си възвърне инвестицията в проекта.
Тя уточни, че липсващата инфраструктура по трасето за „Турски поток” е 484 км и ще бъде изградена от компресорна станция „Провадия” до българо-сръбската граница.
През изминалата седмица „Булгартрансгаз“ ЕАД възобнови търга за избор на изпълнител на доставката на необходимите материали и оборудване, инвестиционно проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на разширението на газопреносната инфраструктура на страната - връзката до Сърбия, която ще се свърже с "Турски поток".
Процедурата беше спряна поради подадена жалба и постъпило във връзка с нея искане за налагане на временна мярка „спиране на процедурата“ от страна на „Атоменергоремонт“, която впоследствие оттегли жалбата.