Строителството на атомната електроцентрала „Белене“ може да започне още през 2020-2021 г. това става ясно от документи на пресслужбата на руското правителство, подготвени за официалното посещение на руския премиер Дмитрий Медведев в София, цитирани от ТАСС.
Според информацията конкуренти на руския гигант могат да бъдат още китайската CNNC, американската GE и френската Framatome.
„Предполага се, че строителството на атомната централа може да започне през 2020-2021 г.“, се посочва в текста.
В документа се допълва още, че бъдещите инвеститори трябва да бъдат готови да се присъединят към проекта при условията на българската страна - без предоставяне на държавни гаранции и сключване на дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия.
По-рано българският министър на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че България има намерение до края на февруари да започне процедура по избор на стратегически инвеститор за строителството на АЕЦ „Белене“.
Страната ни се надява да построи централата за сумата от 9 млрд. евро в рамките на 8 години.
Пред потенциалните инвеститори вече са били поставени няколко условия, сред които да се използва в максимален обем вече доставеното у нас оборудване и и да се продължи работа по вече одобрения проект. Така максималният бюджет нараства до 10 млрд. долара, а срокът за изпълнение до 10 години, посочва ТАСС.
България преустанови строителството на АЕЦ „Белене“ през 2009 г., като официално се отказа от проекта през 2012 г. Но на 12 май миналата година премиерът Бойко Борисов заяви, че страната има намерение да възобнови строежа.
По-рано днес първият заместник-ръководител на руската правителствена администрация (така наречения Апарат на правителството) Сергей Приходко заяви, че Росатом е готова наравно с други претенденти да участва в конкурса за възобновяване на строителството на „Белене“ и е способна да завърши изграждането на този обект в кратки срокове.
„Сега ние виждаме конструктивната нагласа на настоящото българско правителство, което има намерение да даде рестарт на съоръжението АЕЦ „Белене“. Руската компания е готова наравно с други компании да участва в конкурсните процедури", каза Приходко.
По думите му Русия притежава най-добрите реактори в света, отговарящи на най-високите изисквания за безопасност, а Росатом е лидер в изграждането на атомни блокове. Приходко също така припомни, че основното технологично оборудване на централата вече е произведено и се намира в България. Руските специалисти са изпълнили голям обем от работа по проектирането и лицензирането, допълни той.