Южният газов коридор, както и интерконекторът Гърция-България и проектyt за вертикален коридор Унгария-Румъния-България-Гърция, имат огромно геостратегическо значение за диверсификацията на газовите доставки в региона, заяви енергийният министър Теменужка Петкова по време на петото заседание на Консултативния съвет за проекта Южен газов коридор, които се провежда в Баку, Азербайджан.
Според нея България разполага с изключително предимство поради факта, че през региона на Югоизточна Европа преминава четвъртия коридор за доставки на природен газ за Европа, който укрепва енергийната сигурност на целия Европейски съюз (ЕС).
В своето изказване Петкова обърна внимание и на усилията на българското правителство за изграждането на липсващата инфраструктура и завършване на междусистемната свързаност в региона като ключово условие за гарантиране на енергийната сигурност.
България планира същинските строителни работи по проекта да започнат в средата на годината и да приключат през следващата в синергия с активирането на „Трансадриатическия газопровод“ (ТАР), допълни тя.
Според Сандра Удкирк, заместник-помощник секретар в Бюрото за международни енергийни въпроси към Държавния департамент на САЩ, бъдещото завършване на междусистемната връзка с Гърция ще бъде исторически момент за целия ЕС.
Петкова запозна участниците във форума с концепцията за изграждане на газов хъб „Балкан“, която е в пълен синхрон с проектите за развитие на Южния газов коридор.
През изминалата седмица азербайджанската държавна енергийна компания SOCAR заяви, че през въпросния газопровод може да бъде транспортиран и природен газ от Туркменистан и Казахстан при необходимост, с което се разширява енергийния диапазон на доставките.