fallback

Георги Първанов: Необходима е нова енергийна стратегия

Според президента новият документ трябва да е по-дългосрочно ориентиран, по-всеобхватен, стъпващ на реалните проблеми и търсеща техните решения

14:14 | 19.01.19 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Категорично трябва да се пристъпи към изработването на нова енергийна стратегия, която да е по-дългосрочно ориентирана, по-всеобхватна, стъпваща на реалните проблеми и търсеща техните решения. Това каза основателят на АБВ и президент на България (2002-2012 г.) Георги Първанов в рамките на форума „Енергетика, икономика, сигурност - актуални измерения“, организиран от партията в София.

Според Първанов, цитиран от БТА, не е необходим документ, който да остане на „най-високия рафт“ и който никой да не чете. Изработването му да бъде предмет на по-дълъг процес на работа, да се включи и академичният състав, да не бъде „лабораторно“ четиво, а в него да получат честен отговор много от въпросите, за които стана дума на днешния форум, включително и по темата за т.нар. независимост, препоръча Първанов.

Бягахме от зависимост от Русия, сега имаме двойна зависимост - от Русия и от Турция, коментира още президентът газовия сектор, а по думите му турската зависимост е доста по-тежка заради някои специфики.

Трябва ни професионален дебат, без патетика, искам да зададем нормален, разумен тон на този разговор, защото времето върви и ще изтървем нещата, а дебат трябва да има, коментира Първанов. Идват евроизбори, много ми се иска по-малко да дебатираме по Истанбулската конвенция, и да се хванем с реалните проблеми, каза още той.

Демографската катастрофа той определи като основен проблем, който няма да се реши с изкуствени мерки.

Трябва реално, дълбоко да се влезе в икономиката - и да се почне с енергетиката. Това е нашият високотехнологичен отрасъл, от него трябва да започнем и да заделим и там 2-3 млрд., както ги заделихме за новите самолети, коментира Първанов. 

Според бившия енергиен министър Румен Овчаров българската енергетика във вида, в който я познаваме, е вече минало. Той коментира проблеми като пълна депрофесионализация на отрасъла - проблем с кадрите, комерсиализация на енергетиката - приватизация на позитивите и приходите, и тотално одържавяване на загубите.

Овчаров коментира и финансовия колапс на отрасъла, попита какво е състоянието на НЕК и БЕХ и попита кои въобще са печелившите дружества в отрасъла. Според него секторът е на практика фалирал, а като воденичен камък върху него тегне и идеологизацията му - идеологеми, според него, за либерализация на енергетиката, за диверсификация, енергийна ефективност, посочва още БТА.

Шансове за енергетиката Румен Овчаров вижда в няколко посоки за промяна на отрасъла - професионализация, деидеологизация, прагматизация, националния интерес, последователност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:01 | 13.09.22 г.
fallback