Македония е заинтересована от участие в АЕЦ „Белене“ и газовия хъб „Балкан“. Това стана ясно след най-големият Българо-македонски бизнес форум в Скопие, предава кореспондент на БНТ. Страната би могла да участва като съдружник, обяви вицепремиерът Томислав Дончев, който води правителствената делегация от наша страна.
Днес „Булгартрансгаз“ ЕАД регистрира дъщерна компания „Газов хъб Балкан“ ЕАД във връзка с изграждане на газоразпределителен център на територията на България.
В началото на годината азербайджанската компания SOCAR обяви, че започва внимателно проучване за своето евентуално участие в газоразпределителния пазар в България.
Иран също подкрепя идеята за газов хъб „Балкан чрез евентуални бъдещи доставки на природен газ за захранване на хъба.
Двете страни имат голям потенциал за развитие на отношенията си в енергийния сектор, включително чрез партньорство при изграждането на нова атомна електрическа централа и обща енергийна борса, обяви вицепремиерът по икономическите въпроси на Република Македония Кочо Ангюшев, цитиран от пресслужбата на кабинета.
По-рано през деня стана ясно, че .следващата цел пред Македония и България е стокообменът да достигне 1 млрд. евро, след като през 2018 г. стокообменът между двете дтржави достига близо 730 млн. евро. Това каза Благой Климов, първи секретар в Посолството на България в Скопие, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Делян Петришки. Гостът уточни, че за постигането на тази цел не са набелязани конкретни срокове, но идеята е тя да бъде осъществена до няколко години. Климов изтъкна и необходимостта да има свързаност между София и Скопие. Той отбеляза, че по темата се работи, като в следващите 5-6 години се очаква да има железопътна връзка между двете столици. „София е само на 200 км от Скопие, но пък пречка пред туристите е, че морските ни курорти са далеч. Разглеждат се възможностите за създаване на въздушен маршрут Скопие-София-Варна или София-Скопие-Бургас. Това би увеличило и туристическия поток от Македония у нас“, каза гостът.
Междувременно България и Македония се договориха да работят за съвместен граничен контрол, доизграждане на транспортен коридор номер 8, жп линията Скопие-София.
Вицепремиерът Дончев подчерта, че от ключово значение е активният диалог между бизнес средите на двете държави. Пазарът на Република Македония е атрактивен за българските компании предвид ниските транспортни разходи, сходните изисквания към стоките и услугите. За първите девет месеца на 2018 г. двустранният стокообмен между България и Република Македония възлиза на 550 млн. евро, трябва да работим за ръст с 50%.
Във форума взеха участие над 100 български и македонски компании в сферата на минно-добивната индустрия, строителството, транспортната инфраструктура и логистиката, земеделието и хранителните продукти, биохраните и туризъма, които в рамките на форума проведоха двустранни срещи.
Цялото интервю с Благой Климов, първи секретар в Посолството на България в Скопие, вижте във видео материала!