fallback

Т. Петкова: Анализ на БАН показва, че България се нуждае от нови ядрени мощности

Енергийната сигурност е пряко свързана със запасите, които България притежава от лигнитни въглища в Маришкия басейн, сподели ресорният министър

10:07 | 16.01.19 г. 17

Анализ на Българска академия на науките (БАН) показва, че България се нуждае от нови ядрени мощности, както и целия регион, заяви енергийният министър Теменужка Петкова в интервю за БТА. 

„През 2017 г. възложихме на БАН да разработи сценарий за необходимостта от нова базова мощност. Анализът показа много ясно, че необходимост от нови базови мощности ще е налице не само в България, но и в целия регион“, подчерта Петкова.

Според нея тенденциите, които са свързани с развитието на електроенергийния сектор в България и региона, показват, че е налице възможност и необходимост от изграждане от такъв тип мощности.

„Неслучайно и в съседни на нас страни вървят подобни процеси. Виждате, че в Унгария ще се реализира проектът "Пакш-2". В Чехия също се говори за нова ядрена мощност. Полша обмисля подобен вариант, на базата на който да развие своя електроенергиен отрасъл в бъдеще. Във Финландия се развива също подобен проект. Смятам, че това е една възможност, която ние имаме, и трябва да се опитаме да реализираме“, заяви още енергийният министър.

По нейните думи изграждането на проекта АЕЦ "Белене" ще стане само при спазване на изискванията и условията на пазарните принципи - без предоставяне на държавна гаранция, без предоставяне на корпоративна гаранция и без сключване на дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия.

Министърът добави, че енергийната сигурност е пряко свързана със запасите, които България притежава от лигнитни въглища в Маришкия басейн. Тези запаси ще бъдат достатъчни да се задоволи производството на електрическа енергия от въглища за следващите 60 години.

„Затова, когато разработваме различни варианти и сценарий, трябва винаги да ги пречупваме през призмата, че ние притежаваме местен ресурс. Той ни дава сигурност и възможност да произвеждаме електрическа енергия на достъпни цени“, подчерта Петкова.

Очаква се скоро да има решение за безсрочна дерогация на ТЕЦ "Марица-Изток" 2. „Купуването на емисии за работата на ТЕЦ "Марица-Изток" 2 е една от важните задачи, които в Министерството на енергетиката са успели да свършат“, отбеляза министърът.

Предстои и искането на дерогация за другите централи - съответно двете американски централи и "Брикел", допълни още Петкова.

„Цената на емисиите се увеличава, тенденцията е тя да достигне още по-високи равнища. Само през 2018 г. разликата в цената от началото и края на година наистина беше фрапираща - от 8 евро през януари тя достигна 25 евро през август 2018 г., а към декември 2018 г. тази цена беше средно около 21 евро за тон. Разликата е съществена и е сериозно бреме за този тип производители на електрическа енергия“, заяви министърът, като добави: „Разработихме конкретни мерки в рамките на работна група в Министерството на енергетиката, свързани с оздравяването на централите от Маришкия басейн и предприемането на действия, за да могат тези централи да работят в следващите години, тъй като те са гръбнакът на електроенергийната система на България. Това са мощности без които българската енергетика не би могла да се справи. Работим и разглеждаме различни вариант“.

Във връзка със започналата трета фаза на процедурата Open season за разширяване на газопреносната система на „Булгартрансгаз“ ЕАД Петкова сподели, че е направена промяна в енергийната стратегия на страната, която е със срок до 2020 г.

„Изменението беше наложено от случващото се в проектите в областта на енергетиката и по-специално на природния газ. Това са големи инфраструктурни проекти, които се развиват в целия регион и ние няма как да останем встрани от тези процеси. Ако останем встрани от тези процеси, рискуваме да не бъдем адекватни на промените, които се извършват, България да загуби своето стратегическо място на газовата карта на Европа“, заяви енергийният министър.

По нейните думи именно поради тази причина, спазвайки всички правила, които ЕС урежда по отношение на природния газ и директивите, свързани с изграждането на такъв тип инфраструктура, „Булгартрансгаз“ е провел две необвързващи фази на пазарен тест, за да се види дали има потенциален интерес към реализация на подобен проект.

„И двете фази показаха оптимистични резултати“, подчерта Петкова.

„Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се произнесе по тази процедура. Беше направено и открито заседание в рамките на което можеха да се чуят становищата и мненията на всички заинтересовани страна. Всъщност КЕВР одобри процедурата и в момента тя е в ход“, добави министърът.

Очаква се до края на януари да приключи третата фаза на пазарния тест и да се добие яснота кой ще резервира капацитет, какви капацитети и за какъв период от време, сподели още Петкова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:30 | 13.09.22 г.
fallback