fallback

АИКБ: България трябва да въведе регулации за подобряване на ефективността на БНЕБ

Тези мерки ще помогнат на свободния пазар да започне да работи спрямо търсенето и предлагането, а не спрямо действията на някои участници в него, смята експерт

15:44 | 09.01.19 г. 2

Българското правителство трябва да въведе нужните регулации за подобряване на ефективността на свободния пазар на електроенергия, смята изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria

Според него тези регулации ще помогнат на Българската независима енергийна борса да започне „да работи спрямо търсенето и предлагането, а не спрямо действията на някои участници на пазара“.

По неговите думи основният проблем на борсата е наличието на само един голям продавач – Българския енергиен холдинг и неговите три дъщерни дружества - „АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „Марица-изток 2“ и „Национална електрическа компания“ (НЕК).

„Когато имаме един продавач, той може сам да определя количествата, които предлага, и да променя цената им. Така на пазара се предлагат все по-малки количества електроенергия на все по-висока цена“.

Гостът коментира и възможностите за предотвратяване на опитите за манипулация на цените. Едно от решенията според него е да се повиши контролът от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на БНЕБ.

„КЕВР тепърва обяви, че ще купува специализирано технологично оборудване, за да изследва борсовата търговия. Това означава, че в последните години изобщо не е осъществяван ефективен контрол на борсата“, коментира Иванов.

Като част от необходимите мерки експертът изтъкна и нуждата от повишаване на прозрачността на борсата, както и увеличаване на ефективността на производителите.

„Става въпрос главно за ТЕЦ „Марица-изток 2“ и „Мини Марица-Изток“, защото се смята, че там има изкуствено завишаване на себестойността и стремеж към продажби на по-висока цена“, подчерта още Иванов.

Според него високите цени на електроенергията са засегнали производствените процеси на бизнеса.

„Някои компании спряха работа при шоковото поскъпване, защото цената на електроенергията влияе пряко на себестойността на произвежданата продукция. Те реорганизираха дейността си по-късно заради сключените вече договори, като обаче въведоха нощни смени и работа през почивните дни“, отбеляза още Иванов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:28 | 11.09.22 г.
fallback