Продажбата на мажоритарен дял от държавните газови дружества е неприемлив, заяви вицепремиерът Томислав Дончев по време на днешното заседание на Министерския съвет.
Според него правителството е било предложило „десетки варианти“ за газовите компании „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“ ЕАД, които не включват тяхната приватизация.
Дончев подчерта, че в рамките на продължилите три години преговори по проблема, страната ни е предложила различни мерки, но предложението на ЕК собствеността на „Булгартрансгаз“ да бъде сменена чрез продажба на мажоритарен дял е неприемливо.
„Става дума за стар казус, датиращ от 2012 г. – претенция на Европейската комисия, че българските дружества в енергийния сектор са ограничили достъпа до тръбата, която идва от Румъния на друг участник на пазара. Подадена е веднага жалба в Европейската комисия. Преговорите, поне последните 3 години, ставаха или с директно мое участие, или съм имал възможност да контролирам целия процес“, заяви вицепремиерът.
По неговите думи са били обсъждани множество варианти и мерки, които България да предприеме относно дружествата и тяхното поведение на пазара.
„От българска страна неведнъж бяха предлагани всякакви варианти за реорганизация на въпросните дружества. Смяна на принципала, извеждане на едно от дружествата от състава на БЕХ, които не бяха приети“, сподели още Дончев.
Българската страна е предлагала различни варианти за решение на казуса, гарантиращи прозрачност – създаването на второ ниво на надзор, мениджмънт, както и участие в борда на доказани европейски експерти, поясни той.
„Миналата година Парламентът ни забрани да постигаме споразумение с ЕК. Естествено, никой от правителството не би се споразумял за продажба на мажоритарен дял“, каза още Дончев.
Той подчерта, че Комисията се е съобразила с аргументите срещу налагането на максималния размер на глобата, който може да достигне 320 млн. евро и тя е намалена до 77 млн. евро.