Европейският съюз най-вероятно ще ограничи съществено производството на електроенергия от високо емисионни мощности още към 2030 г., заяви Николай Кискинов, управляващ съдружник в адвокатското дружество „Владимиров-Кискинов", в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
По неговите думи декември е започнал с невероятен скок на търгуваната електроенергия на Българската независима енергийна борса (БНЕБ).
Според Кискинов истината за бъдещето на електроенергията в Маришкия басейн се крие още през 2008 г., „когато Европейският парламент (ЕП) договаряше климатичния пакет, който стои в основата на настоящия пазар на емисии въглероден диоксид".
„Още тогава се знаеше и бе гласувано с консенсус, че ще бъде следван този път и още към 2030 г. ЕП вероятно ще ограничи съществено производството на електроенергия от високо емисионни мощности, тъй като те не са равнопоставени с другите търговски участници като ядрената енергия, природния газ, възобновяемите енергийни източници и тяхното производство изглежда няма да е рентабилно, имайки се предвид високите разходи за закупуването на квоти са емисии“, заяви Кискинов.
Според него страните от Източна Европа, в това число и България, са получили помощ от по-развитите райони на Стария континент по отношение на емисиите, за да се постигне ефективен преход към по-чиста енергия.
„Изминаха десет години и по този въпрос можем да кажем, че не е направено много“, посочи Кискинов.
"С консенсус бяха изтеглени 900 млн. квоти от тези емисии, за да се създаде функциониращ пазар на емисии, който да може да стимулира и обосновава прехода към нисковъглеродна икономика и инвестициите в нисковъглеродни производства. Тъй като цената на емисиите беше много ниска, на производителите им беше по-изгодно да ги купуват, вместо да правят модернизации на производството", подчерта още гостът.