Строежът на АЕЦ „Белене“ може да бъде завършен за сумата от около 9 млрд. евро, показва анализът на Министерството на енергетиката, който беше представен от енергийния министър Теменужка Петкова по време на заседание в Народното събрание, свързано с процедурата за избор на стратегически инвеститор за изграждането на атомната централа и възможностите около структурирането на проекта.
Докладът показва, че проектът може да бъде завършен в рамките на 8 години, като максималният срок, поставен от процедурата е 10 години, предава БТА.
Според Петкова предложение от стратегически инвеститор на стойност под 9 млрд. евро ще бъде оценено най-високо от страна на министерството и правителството.
Предвижда се процедурата за избор на стратегически инвеститор да премине през 9 етапа, като нейният старт може да бъде поставен в началото на 2019 г.
По нейните думи процедурата предвижда финансирането на новата ядрена мощност да се извърши с 20% собствен и 80% привлечен капитал.
Задължително условие, което се отнася към бъдещите стратегически инвеститори, е да има българско участие в проекта, което да е под формата на апортна вноска от вложените инвестиции до момента от страна на „Националната електрическа компания“ ЕАД.
От енергийното министерство смятат, че срок от 8 години е напълно реалистичен за изграждането на централата, тъй като проектът е в напреднала фаза и притежава необходимата лицензионна процедура.
Стойността, която е поставен като максимална за изграждането на АЕЦ „Белене“, е с таван от 10 млрд. евро.
Най-удачен вариант за структура на проекта е участие в отделна проектна компания с всички активи, които са относими към централата и съответно те ще бъдат оценени и тяхното апортиране в нова проектна компания ще стане паралелно с разговорите с потенциалните инвеститори.
Петкова подчерта, че проектът ще трябва да бъде реализиран изцяло на пазарен принцип, без предоставяне на държавна гаранция, както и на корпоративна такава, без включването на дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия от страна на държавата.
Предложение за над 30% участие на български компании в реализирането на проекта ще бъде с предимство, изтъкна енергийният министър.
От техническа гледна точка бъдещият инвеститор трябва да се придържа към проекта, който е нотифициран от Европейската комисия (ЕК) през 2007 г.
Това означава, че трябва да бъде използвано изцяло оборудването, което е произведено за този проект, както и да бъдат използвани всички лицензии, уточни Петкова.
преди 5 години Другарю, Товаришч, КомарадеЗа твое нещастие има интернет и там са пазят много данни. Цената на тока през далееееечната 2002 година април месец са били за kWh:Дневна - 9.8ст и 5.3 нощна без ДДССега цените са 18.1ст дневна и 10.4 нощна без ДДС.Май поскъпването е само двойно ;)И като пишеш за поскъпване на тока, поради инфлацията, май забряваш, че поскъпва и всико друго, което ще се отрази на цената на проект с 10 годишно изпълнение!Така, че ако обичаш не прави съчинения по картинка особено като става въпрос за сметки, защото лесно можем да те хванем, че просто лъжеш с користна цел!;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години КЪСНО Е ЛИБЕ ЗА КИТКА. Рашките строят в Турция не само ТУРСКИ ПОТОК , но и АЕЦ Аккую с четири реактора.Отгоре Румънците са ни подпрели с АЕЦ Черна вода. Ние вече не сме актуални нито за ТУРСКИ ПОТОК , нито пък за АЕЦ БЕЛЕНЕТОВА КОЕТО ЩЕ НАПРАВИТЕ Е ПОЗНАТОТО СТАРО "ПРОДАВАЕНЕ" ЗА КИЛОГРАМ СКРАП НА ДВАТА РЕАКТОРА , КОИТО ГИ ЧАКА СЪДБАТА НА ТЕХНИТЕ ПРЕДШЕСТВЕНИЦИ , ПРОДАДЕНИ ЗА КИЛОГРАМ СКРАП ОТ БЕЛЕНЕ НА КАЛИНИНГРАДСКАТА АЕЦ !!НЕГОДНИЦИ И БЕЗДЕЛНИЦИ КАТО ВАС РЯДКО СА СЕ РАЖДАЛИ ПО ТЕЗИ ЗЕМИ. Ще видим как ще завърши СПИРАНЕТО НА ГАЗА ОТ УКРАЙНА , и дали сте подготвени с подобно изпитание , или ще се държите като изненадани от първия НОВОГОДИШЕН сняг! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Сметката ти е напълно погрешна, защото игнорираш най-важната променлива в нея или това е инфлацията и особено инфлацията при цените на енергоносителите. От 2001 до 2015 4 пъти е поскъпнал токът а това е период, който е нужен за пускане на нова ядрена мощност в екплоатация от фаза проект сега. Ако сега 1 KW/h е 18 стотинки дневна цената ще бъде 72 стотинки за KW/h когато Белене бъде пусната в експлоатация. Тези числа 13-16 стотинки ще са супер евтино в сравнение с цените на тока в този бъдещ момент след 15 години. Най-вероятно цената на тока ще скочи с много повече заради огромната инфлация генерирана от демографския срив, в който е страната и цяла Европа заедно с нас. Вероятно 1 KW/h ще струва много по-скъпо от само 72 стотинки през 2033... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години На всичкото отгоре на никой не му трябват тия мощности :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Мхмммм.При Р.Овч. се спрягаха 3-4млрд евро.При чичо Бойко имаме поскъпване, сериозно нагоре... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Лъжците от БАН и приятели на Гоце да я направят за 9 милиарда. Ако не могат да ги разстреляме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Хе-хе. Лъжците от БАН, при отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Хе-хе. Лъжците от БАН, при отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Хора, вие с ул. Граф Игнатиев не можете да се оправите, а искате да строите Атомна централа!?!?!?!Това не е за калинки! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Хора, вие с ул. Граф Игнатиев не можете да се оправите, а искате да строите Атомна централа!?!?!?!Това не е за калинки! отговор Сигнализирай за неуместен коментар