Европейските страни, в който се наблюдават високи цени на електроенергия за битови потребители и за мрежови услуги, се радват на значително по-добро качество на услугите за електроснабдяване, заяви Иванка Диловска от Института за енергиен мениджмънт (EMI) по време на среща с представителите на медиите, акцентираща върху енергийната действителност в България и Европа.
На графиката за цени на електроенергия за битови потребители за октомври 2018 г., която Диловска показа на гостите, България се намира на последно място, след Литва, Унгария, Малта и Румъния. Средната цена на електроенергия в страната е изчислена на 11,07 евро за киловатчас, която е значително под средното за Европа ниво от 18,77 евро за киловатчас.
Първите пет места в класацията принадлежат на Дания, Германия, Испания, Белгия и Португалия, където се забелязва едно сравнително ниско ниво на непланирани прекъсвания на електричеството на годишна база, а цената на електроенергията надвишава средните стойности за Европа.
При графиката за цени на мрежови услуги за битови потребители за октомври 2018 г., България отново се намира на едно от последните места, заедно с Гърция, Кипър, Румъния и Малта.
На първите позиции са поставени Португалия, Белгия, Чехия, Люксембург и Ирландия. По-голяма част от страните, които делят първите позиции в двете графики имат и висок процент налични подземни кабели от електроразпределителната мрежа.
Данните показват, че планираните прекъсвания в Европа варират между 0 и 400 мин. годишно за потребител, като в това отношение България е със средни показатели, или около 113 мин. за потребител според анализ от 2016 г.
При непланираните прекъсвания страната ни е на 8 място с около 120 мин. за потребител, като водещи държави в това отношение са Румъния (375 мин.) и Полша (185 мин).
С нулеви или почти нулеви непланирани прекъсвания се отчитат Дания, Германия и Люксембург, където кабелите от електроразпределителната мрежа са вкопани под земята, посочи още Диловска.
Тя направи паралел между страните с чести планирани и непланирани прекъсвания и тези, при които има малък процент вкопани кабели от електроразпределителната мрежа.
Държавите, които инвестират повече в подобряването на своята електроразпределителна мрежа изпитват по-рядко затруднения при доставките на електроенергия и при тях значително по-рядко се налагат спирания.