fallback

Експерт: Трябват политики за прехода към възобновяема енергия

Много домакинства биха предпочели да използват инсталации за възобновяема енергия, за да бъдат независими, посочи Александър Русев от „Интернешънъл Пауър Съплай"

20:30 | 21.11.18 г. 15

Трябва да има политики, които да стимулират домакинствата да използват възобновяеми източници.

Това съветва Александър Русев от "Интернешънъл Пауър Съплай" (IPS).

В предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria той обясни, че до 2030 г. целта на Европа е да има 27% от възобновяеми източници като част от националното електрифициране

„В нашата страна дори сме го преизпълнили, защото до 2020 г. трябва да постигнем 16,5%, а ние имаме вече 18%“, посочи Русев, но потвърди, че това все още не засяга обикновените потребители.

Той даде пример с Румъния, където в момента се гласува закон за подпомагане на домакинства с до 5 хил. евро за изграждане на соларна система за собствена консумация, като финансовият стимул ще важи за първите 20 хиляди домакинства.

"Подобни мерки са добър стимул. Чрез подобен подход в България много домакинства биха предпочели да използват инсталации за възобновяема енергия, за да бъдат независими”, коментира експертът.

По думите му в Германия и Великобритания 1 млн. домакинства са със соларни системи за собствена консумация, а в България броят им е около 2000.

“Това означава, че България се нуждае от политика в тази посока”, каза Александър Русев. – Постигането на тази цел ще направи много домакинства независими. С тази технология ще се покрие доста голям процент от инсталацията и това ще доведе до децентрализиране и балансиране на мрежата в България и Европа като цяло. Тези системи ще обхващат пиковете и при децентрализирано захранване ще се балансира и ще се управлява по-добре енергийният микс на нашата страна и Европа.“

Според Александър Русев това е бъдещето, като е напълно възможно цели квартали в София да се захранват от възобновяема енергия, като единственият възпиращ фактор в Европа той смята, че е високата цена, въпреки че в България тя  е една от най-ниските в Европейския съюз.

Експертът разкри, че модулната система на „Интернешънъл пауър съплай“ е създадена с изкуствен интелект. Фирмата е основана през 1989 г., като първите стъпки са направени в лаборатория в Техническия университет.

“Това е плод на много разработки и български талант, който е вложен в изграждането на конкурентни соларни системи на пазари, в които никой друг не иска да оперира, потвърди Русев и информира, че ключови пазари за фирмата са Африка и Югоизточна Азия.

“Там хората все още нямат достатъчно средства и условията са много тежки. Тук идва нашата роля, тъй като системите ни са сертифицирани по военен стандарт на НАТО", поясни той.

Как технологично ще се изграждат соларни системи? Как ще работи фабриката в Кърджали? Защо технологията като ноу-хау ще остане в България? Намират ли се млади кадри за компанията. Кога ще се листне компанията на  борсата?

Повече от разговора може да проследите във видео материала.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:40 | 14.09.22 г.
fallback