Средната консумация на електроенергия от битов клиент на „ЧЕЗ Електро България“ АД в периода декември-февруари през последните пет години е 329 киловатчаса, съобщават от енергийното дружество.
Това е ръст от 84% спрямо септември от същия период, като причината за нарастването в потреблението е сравнително високият дял на използването на електричество за отопление в България – около 40% от общата консумация, което е значително над средното ниво за Европейския съюз (ЕС) – 24 на сто.
Изследвания сочат, че над 70% от сметката за електроенергия на четиричленно домакинство през периода декември-февруари е за отопление и затопляне на вода, a останалите близо 30% се разпределят между охлаждане, готвене, миене на съдове, пране, осветление и други електроуреди.
Тъй като консумацията е основен фактор при формиране на сметката за ток, от ЧЕЗ призовават към разумно потребление и прилагане на мерки за енергийна ефективност. Съветите в тази посока, освен със саниране на жилището и избор на уреди с висок енергиен клас, са свързани и с промяна на навиците и начина на мислене.
Някои от действията не изискват нито специални усилия, нито закупуването на нови уреди, но със сигурност водят до по-голям контрол на разходите за електроенергия в домакинствата, без да нарушават комфорта в дома.
Икономии при отоплението с електроуреди през зимата могат да се постигнат с намаляване на температурата в помещенията с 1 градус. Това ще понижи потреблението на ток с до 10%.
Разходите за подгряване на вода ще се намалят също с до 10%, ако температурата на нагревателя се понижи от 60°C на 55°C.
Използването на енергийно ефективни лампи, прането на дрехи на 30°C, изключването на електроуреди от мрежата, когато не се използват, са част от мерките, изискващи малки или никакви инвестиции, които също водят до намаляване на месечните сметки за ток.