fallback

Gastrade е започнала пазарния тест на LNG терминала при Александруполис

Компаниите, които имат интерес да резервират капацитет от терминала, разполагат с 45-дневен срок, в който трябва да изпратят заявление без обвързващ характер

15:43 | 31.10.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Гръцката енергийна компания Gastrade S.A обяви, че във вторник е започнала първата фаза на пазарния тест за терминала за втечнен природен газ (LNG) при Александруполис, чрез който след 2020 г. се очаква да се транспортира гориво и до България, съобщава дружеството в своя сайт. 

Компаниите, които имат интерес да резервират капацитет от терминала, разполагат с 45-дневен срок, в който да изпратят заявление без обвързващ характер.

Проектът за терминал за втечнен газ се разработва от Gastrade и представлява изграждане на офшорна плаваща платформа (FSRU) за прием, съхранение и регазификация на такъв тип гориво.

Терминалът разполага с капацитет за пренос на газ в размер на 530 млн. стандартни кубични метри дневно, което е еквивалентно на 600 хил. обикновени стандартни кубични метри на ден, или 5,5 млн. обикновени кубични метра годишно.

Съоръжението ще бъде разположено близо до бреговете на гръцкия град Александруполис, като се предвижда изграждане на система от подводни и надземни газопроводи, чрез които природния газ да бъде доставян до гръцката газопреносна мрежа, а от там и до крайните потребители на Гърция, България, Словакия, Македония, Турция, Румъния, Украйна и Унгария.

Има възможност този терминал да бъде включен на един по-късен етап и към Трансатлантическия газопровод.

За България и другите съседни пазари терминалът ще доставя природен газ през интерконектора Гърция-България, чиято активация е планирана за 2020 г.

Целта на проекта е да осигури алтернативен източник за доставки на газ за пазарите от Югоизточна Европа и да предложи на региона сигурност на доставките и пълна диверсификация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:59 | 12.09.22 г.
fallback