Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) забрани покупката на активите на CEZ Group от "Инерком Груп", става ясно от съобщение на регулатора. Комисията образува производство по сделката в края на юни.
В процеса на проучване е било установено хоризонтално припокриване между дейностите на участниците в концентрацията на пазара на производство и доставка на едро на електрическа енергия от фотоволтаични централи.
Сделката поражда и вертикални ефекти на пазарите, разположени надолу по веригата на пазарите на разпределение на електрическа енергия, на снабдяване/доставка на електрическа енергия, на търговията с електрическа енергия и на свързаните с търговията услуги по координиране на балансиращи групи, отбелязват от КЗК.
Според комисията има опасност сделката да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група предвид вертикално интегрираната придобивана група ЧЕЗ България, която разполага със стабилен финансов ресурс и опит в електроенергийния сектор.
Заключението на антимополната комисия е, че наличието на съществени вертикални ефекти ще доведе до значително предимство на участниците в концентрацията пред техните конкуренти, което от своя би възпрепятствало ефективната конкуренция на анализираните пазари.
Именно с тази причина комисията мотивира отказа си да допусне изпълнението на сделката. Решението може да бъде обжалвано в срок от 14 дни пред Върховния административен съд (ВАС).
"Изненадани сме от решението на Комисията за защита на конкуренцията да забрани концентрацията между "Инерком България" ЕАД и дружествата от групата на ЧЕЗ в България", коментираха от дружеството, управлявано от Гинка Върбакова.
Компанията заяви, че ще анализира мотивите за решението и в следващите дни ще обявият какви действия ще предприемат. Още през пролетта чешките медии коментираха, че ако сделката с "Инерком" пропадне, CEZ Group миже да се обърне към другите кандидати, които наддаваха за активите на дружеството в България.
Договорът между двете компании предизвика сериозни дискусии, като дори специална комисия към Народното събрание анализираше детайлите. Вниманието беше насочено към финансирането на покупката и възможността "Инерком България" да управлява мрежата на ЧЕЗ България адекватно.
Анкетната комисия приключи работата си с препоръка правителството цялостно да анализира процеса на приватизация в енергийния сектор.
От БСП настояват държавата да изкупи активите на CEZ Group у нас, след като инвеститорът желае да напусне страната, като така бъде защитен интересът на потребителите.
Пред журналисти в Народното събрание енергийният министър Теменужка Петкова отказа да коментира решението на КЗК. "Ние сме правова държава и нека всеки да работи в рамките на своята компетентност", обясни тя.
Енергийният министър увери, че енергийната сигурност не е застрашена, дружествата в сектора работят при ясни условия, а Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) изпълнява своята роля и ги контролира.
* Информацията е допълнена с коментара на енергийния министър