На днешното си заседание правителството възложи на енергийния министър Теменужка Петкова да започне действия по търсене на възможности за изграждане на втората ядрена централа у нас, съобщават от Министерския съвет. В срок до 31 октомври 2018 година Теменужка Петкова трябва да разработи процедурата за избор на инвеститор и възможности за структурирането на проекта.
Тя ще има и задължението периодично да информира Министерския съвет и Народното събрание за предприетите действия и конкретните резултати от преговорите.
Ще бъде търсен стратегически инвеститор, който на пазарен принцип и без държавни гаранции ще построи АЕЦ "Белене". Преди това активите и пасивите на дружеството ще бъдат извадени от Националната електрическа компания (НЕК) в отделно проектно дружество.
Днешният акт на правителството е изготвен във връзка с взетото в началото на юни от Народното събрание на решение за възобновяване на работата по централата.
В решението си министрите изрично са записали, че проектът трябва да бъде реализиран без договори за задължително изкупуване на енергията, без преференциални цени, без договори за разлика, без корпоративни гаранции и/или други непазарни механизми за гарантиране на инвестицията. Инвеститорът няма да разчита и на пазарни гаранции.
Според изявленията на вицепремиера Томислав Дончев има четири компании, които имат интерес към АЕЦ "Белене". Официално заявление подадоха китайската CNNC, френската Framatom, както и руската Росатом.
В един от вариантите за централата, обсъждан от правителството и парламента, държавата трябва да участва с апортна вноска в проекта, в която влизат всички активи - оборудване, площадка, разрешителни и т.н. Надеждите са, че с тази апортна вноска България ще може да си осигури блокираща квота в проекта.