fallback

"Булгартрансгаз" разширява газопреносната мрежа с проект за 49 млн. лева

Планираният преносен газопровод е свързан с модернизацията на газовата връзка с Турция

14:40 | 26.06.18 г.

"Булгартрансгаз" обяви търг за проектиране и изграждане на преносен газопровод от българо-турската граница до станция "Странджа", става ясно от документацията за обществената поръчка, публикувана на сайта на компанията.

Очакваната стойност на проекта е 48,9 млн. лева (без ДДС) и изпълнителят трябва да проектира, изгради и въведе в експлоатация газопровод с дължина от 10,7 километра - от българо-турската граница до компресорната станция "Странджа", както и да го свърже и с два транзитни газопровода.

Проектът е свързан с модернизацията на транзитния газопровод за Турция и с идеята на българското правителство да изгради газов хъб на територията на страната.

На 27 юни енергийният министър Теменужка Петкова ще открие т.нар. "лупинг" между станциите "Лозенец" и "Недялско", който ще позволи обръщането на потока на природния газ. Проектът стартира в средата на 2017 година.

Именно модернизацията на транзитния газопровод с Турция беше посочена от премиера Бойко Борисов по време на визитата му в Русия като вариант България да получава и транзитира руския природен газ, идващ от "Турски поток".

Засега от Москва още не дават ясен сигнал как ще продължи пътят на природния газ от газопровода по дъното на Черно море към Европа. Вариантите са два - през България или през Гърция. За да бъдат спазени правилата на ЕС, газът трябва да мине през търговски хъб.

Вариант, ако трасето мине през Гърция, е да бъде използван и свободен капацитет на Трансадриатическия газопровод (TAP), който е част от Южния газов коридор и ще пренася газ от Каспийския регион към Европа.

Плановете на "Газпром" за "Турски поток" са да бъдат изградени две тръби с мощност от по малко над 15 млрд. куб. метра газ годишно. Едната е предназначена директно за турските потребители и така Анкара ще получава газ изцяло директно от Русия - през "Турски поток" и "Син поток", и няма да разчита на транзита от България. По този начин се освобождава капацитета на връзката между България и Турция.

Втората тръба на "Турски поток" ще отива към Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:44 | 11.09.22 г.
fallback