Темата за строителството на АЕЦ „Белене“ абсолютна политическа атракция. Това заяви пред Нова телевизия бившият финансов министър Симеон Дянков.
Той е категоричен, че Европейският съюз няма да позволи на китайски инвеститор да притежава такава стратегическа инвестиция където и да е в Общността. „Просто никога няма да стане”, заяви Дянков. Той е убеден, че темата ще отпадне, преди да се стигне до финансови разговори.
Според него проектът може да се реализира или от голям частен европейски инвеститор, какъвто в момента няма, или няма да стане.
„Сега се губи ценно политическо време, вместо да се фокусираме върху чакалнята на еврозоната“, каза Дянков и потвърди, че темата е „абсолютна политическа атракция“.
Той обясни, че държави като Словакия и Унгария са се оттеглили от подобна инвестиция.
Освен това Дянков беше категоричен, че няма инвеститор на света, който да се съгласи да няма държавна гаранция за такъв огромен проект – за първоначалното му финансиране и за цените занапред.
„Не предстои финансова криза в Европа в рамките на следващите няколко години. Икономически следващите 3 до 5 години ще са добри години за Европа”, очаква той.
По думите му президентът на САЩ Доналд Тръмп води зрелищна политика, а от срещата му със севернокорейския лидер Ким Чен-ун се очаква единствено „много шум“.
Дянков коментира още, че сега е единственият възможен момент да кандидатстваме за чакалнята на еврозоната. Той подчерта, че България изпълнява Маастрихтските критерии и не трябва да й се налагат допълнителни условия като въпросите за банковия съюз и корупцията.
Няма как да се появи по-висока инфлация при фиксиран курс, каза той по повод опасенията от приемането на еврото.
„Определено ще сме по-интересни за инвеститорите, ако сме в eврозоната”, заяви Дянков.
„Влизането в банковия съюз ще намали влиянието на централната ни банка в бъдеще. КТБ през 2014 г. ясно показа, че ако бяхме в банковия съюз, това щеше да се избегне“, допълни той.
За приключващото българско председателство на Съвета на ЕС той смята, че „от гледна точка на Западните Балкани показахме, че сме добър и надежден приятел“. Но в момента ситуацията в Европа е такава, че няма как да се даде тласък за по-бърза евроинтеграция на региона.