fallback

Експерт: Реален сценарий е след 15 години България да има дефицит на ток

Рестарт на АЕЦ „Белене“ е един от вариантите да избегнем енергиен недостиг, твърди Михаил Константинов

10:33 | 28.05.18 г. 11

Реален сценарий е след 15 години България да има дефицит на ток. Както си говорим, че в момента имаме много ток, така е възможно да останем без електроенергия след 10-15 години. Такава позиция изрази проф. Михаил Константинов в ефира на bTV.

Според него, когато говорим за енергийните проекти на България, трябва да се коментира какво ще стане в най-близко бъдеще, ако сега не бъде предприето нищо.

„Около 30-35% от тока идва от АЕЦ „Козлодуй“. Но реакторите на АЕЦ „Козлодуй” са пред изтичане на лиценза, те реално могат да живея“ още 15 години, като става дума и за площадката, и за реакторите. Около 50% от електроенергията на страната ни се произвежда от ТЕЦ-овете, които обаче работят с мръсно гориво, а едва 10% идват от алтернативната енергия. Тези ТЕЦ-ове също са пред закриване, защото не успяхме да ги направим, така че да отговарят на критериите“, обясни Константинов.

По думите му те са пред закриване, защото ако не спрат работа, страната ни е заплашена от огромни глоби.

„Относно алтернативните източници на енергия, то малките ВЕЦ-ове са изключително вредни и трябва в най-скоро време да бъдат закрити, защото нарушават водния баланс на страната“, обясни експертът. 

Според него вариантите да бъде избегнат дефицит на тока са само два – рестарт на АЕЦ „Белене“ или да се премине към така нареченият „студен синтез“, който обаче не е съвсем безопасен.

„Реакторите на АЕЦ „Белене” са стари, но много сигурни, защото са с пасивна защита. Те нямат нищо общо с онези на „Чернобил” и „Фукушима”. Имат и лицензи за работа”, поясни Константинов. По студения синтез пък има още доста работа от гледна точка на сигурността, добави още той.

Въпросът е накъде ще поеме Европа, защото тук основното желание е да се избегнат санкциите. Проблемът е, че Европа иска някой друг да свърши мръсната работа, допълни Константинов. 

Според него е крайно време хората, които се занимават с външна политика в страната ни, да действат синхронно, визирайки срещата на президента Румен Радев с Владимир Путин и предстоящата среща на премиера Бойко Борисов отново с руския президент.

Двете срещи по-скоро се допълват, а не се разминават, категоричен е експертът. „Президентът има правомощия, но все пак двигател е изпълнителната власт. Може би тези две срещи създават предпоставки за търкания, но разминавания няма, само позитиви“, добави гостът.

„Не знам дали сме готови за „Български поток”, но между Южен и Северен поток ако има някаква разлика, то тя е в полза на Южен поток”, категоричен е Константинов. По думите му монопол има върху „Северен поток”, тъй като в Южен могат да се включат много повече държави.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:50 | 14.09.22 г.
fallback