Очаква се цените на емисиите въглероден диоксид да се удвоят до 2021 година и да достигнат нивото от 55 евро за тон през 2030 година. Така Европейският съюз ще може да изпълни своите цели по Парижкото споразумение, но пък ще направи въглищните централи - един от най-големите замърсители в енергетиката, неконкурентни.
Поскъпването на квотите например вече се отразява на българската ТЕЦ "Марица Изток" 2, чието финансово състояние се усложнява от година на година именно заради по-големите разходи за въглеродните емисии. Според последните европейски правила въглищните централи нямат право на стимули.
През май 2017 година цените на емисиите бяха около 4,38 евро за тон. Година по-късно те вече приближават цената от 14 евро, посочва EurActiv, цитирайки данни от доклад на мозъчния тръст Carbon Tracker.
В допълнение ЕК ще проведе и реформа в схемата за разпределение на въглеродните емисии (ETS), което допълнително ще повиши цената им.
Това оскъпяване може да се окаже големият тласък за отказ на европейската енергетика от въглища и преминаването към природен газ. Подобна тенденция вече се наблюдава в Италия, Испания, Германия и Холандия.
Природният газ е по-чист енергиен източник от въглищата и това е един от начините за намаляване на емисиите в краткосрочен и средносрочен план.
Повечето анализатори са на мнение, че до 2040 година енергийният сектор на Европа ще бъде напълно декарбонизиран, като сериозен дял ще имат иновациите като например съхранение на емисии и възобновяемите енергийни източници.