Повишаването на цената на въглищата, поискано от „Мини Марица – изток“, ще натежи на Националната електрическа компания (НЕК). По силата на дългосрочните договори с двете т.нар. „американски“ централи в Маришкия басейн - КонтурГлобал и AES Гълъбово, промяната в цената на въглищата се поема от държавната енергийна компания.
„Нашата централа не печели от увеличението на цената и не губи от увеличението на цената“, коментира директорът на „КонтурГлобал“ Красимир Ненов пред БНР.
Той коментира още, че печалбата на двете централи не е гарантирана, каквито са коментарите на синдикатите. Тя зависи до голяма степен от управлението на активите, извършваната рехабилитация и т.н.
Иван Цанков, който ръководи AES “Гълъбово“, пък беше категоричен, че маржът на печалбата за неговата централа далеч не е 50% и тази цифра е извадена от контекста. Той поясни, че маржът на печалбата спрямо активите и направените инвестиции е 5%.
И от двете централи посочват, че техните цени не са най-високите в България. Те са съизмерими с цените на другите нови централи в Европа и отразяват привлечените частни инвестиции, защото за изграждането на централите няма държавна помощ.
Т.нар. „американски“ централи в Маришкия басейн са стратегически активи, които гарантират енергийната сигурност на България, посочи още Иван Цанков. Той обясни, че дългосрочните договори, които са позволили централите да бъдат построени, са стандартен инструмент в енергийния сектор.
Цанков беше категоричен, че такива активи трудно биха могли да бъдат реализирани и днес, без държавата да поеме дългосрочен ангажимент под някаква форма. Той посочи за пример строящите се в момента АЕЦ „Аккую“ и АЕЦ „Хинкли Пойнт“, за които има дългосрочни ангажименти за изкупуване на електроенергията. Причината е, че инвестиции от подобен мащаб все още не могат да разчитат изцяло на пазарни принципи.
И двете централи работят с местни въглища, припомни от своя страна Красимир Ненков. Той отхвърли твърденията на работодателите, че инвестицията в „КонтурГлобал“ вече са възстановени. „Остават още около шест години от действието на договора и трудно може да се твърди, че инвестициите са възстановени“, отбеляза още Ненков.
Централите в Маришкия басейн са изготвили оценка на ползите и разходите, на базата на които ще бъде взето решение за предоставяне на дерогация от новите, по-стриктни екологични правила в ЕС. На базата на тази оценка властите ще вземат решение дали да бъдат правени само оправданите инвестиции, без да се утежнява цената на електроенергията.
В края на миналата седмица миньорите в „Мини Марица-изток“ заплашиха с протести, ако не бъде увеличена цената на въглищата. След среща на енергийния министър Теменужка Петкова със синдикатите стана ясно, че исканото повишение няма да бъде получено. Петкова посочи, че поскъпването на въглищата ще утежни още повече финансовото състояние на държавната ТЕЦ „Марица Изток“ 2.
В същото време мините нямат финансови затруднения – заплати и социални придобивки се изплащат навреме, навреме се извършват и инвестициите в процеса на работа. Очакванията са, че „Мини Марица – изток“ ще завърши 2017 година с минимална печалба от около 7 млн. лева.