Националната електрическа компания (НЕК) ще отбелeжи положителен финансов резултат за 2017 г., което не се е случвало от години. Печалбата ще е около 6 млн. лева. Това каза по БНТ енергийният министър Теменужка Петкова.
Тя обясни, че цената на тока е в компетенцията на КЕВР, която определя цените за потребителите. Те ще кажат своята последна дума, но хората трябва да са спокойни, че интересите на потребителите ще са защитени от регулатор, увери министърът.
Петкова, заяви, че ТЕЦ "Марица изток 2" е поискала увеличение на цената на тока, но това има своето обяснение, защото централата плаща много висока цена за вредни емисии и тази година трябва да плати 200 млн. лева за емисии.
„Тези разходи трябва да са калкулирани в цената, но КЕВР ще прецени какъв процент от заявено повишение са от държавните производители, какъв от другите енергийни дружества и електроразпределителните предприятия, за да може да каже каква ще е цената на регулирания пазар“, обясни още Петкова.
По думите ѝ хората трябва да знаят, че миналата година ЕК прие по-високи изисквания към производителите на електрическа енергия, които работят на въглища.
"Предвидена е възможност държавите членки да поискат дерогация от тези по-високи изисквания и България направи именно това. За да бъде дадена, трябва да са изпълнени няколко условия. Всяка централа кандидатства поотделно, като отделно дружество. Има известни рискове, това да се отрази на бюджета на фирмите. Инвестициите за такъв тип пречистващи устройства са наистина скъпи", каза още тя.
Министърът е на мнение, че на свободния пазар ситуацията е спокойна. Търсенето и предлагането определят цената на електрическата енергия. Българската независима енергийна борса функционира добре, а отскоро вече е факт последната платформа за търговия в рамките на деня.
Относно информацията, че бизнесът подготвя протести срещу преференциалните цени, на които са изкупува токът от "американските" централи, както и срещу ТЕЦ Варна, който също заяви интересни цени за изкупуване, Петкова припомни, че "американските централи" са инвестиция от 2001 година, има сключени договори и в тях са определени ясно параметрите на взаимоотношенията. В момента се работи върху анализ на възможността да бъде изработена методика, която да даде отговор на въпроса какъв би бил размерът на невъзстановяемите разходи за инвестиции.
Според министъра ще бъде намерен най-добрият възможен начин да се постигне диалог.
„С колегите от областта на екологията наистина се движим в пакет в рамките на ЕС, ние сме взаимно свързани. Това е нормално и логично“, добави още Петкова