fallback

CEZ Group: Многократно предлагахме на българската държава да купи ЧЕЗ България

Осигуряването на финансирането за сделката върви "организирано", обясниха от "Инерком България"

15:47 | 17.04.18 г. 1

От 2011 година насам CEZ Group многократно е предлагала на различни представители на българската държава да закупят българските активи на компанията. Това са съобщили от чешкото дружество по искане на временната комисия, която анализира сделката за ЧЕЗ България. 

Информацията съобщи председателят на комисията Жельо Бойчев (БСП) по време на последното официално заседание на временната комисия. Има очаквания, че депутатите ще поискат срока на дейността им да бъде удължен. Той съобщи още, че от CEZ Group са гарантирали, че процедурата по продажбата е била прозрачна и кандидатите са били подложени на стандартна проверка за съответствие и са представили доказателства за произхода на средствата, с които ще се финансира сделката.

В отговор на запитване от комисията от Министерския съвет обаче са коментирали, че не са водени преговори с CEZ Group за продажбата на дружествата в България. 

Отговори на запитвания на комисията са изпратили още и от Българската банка за развитие (ББР), откъдето са коментирали, че на 12 януари 2018 година са отговорили на запитване за финансиране на заем към Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Не е имало искане за финансиране на сделката, уточняват от банката. Депутатите са получил и документи и от Комисията за финансов надзор и военното разузнаване.

По отношение на осигуряването на финансирането за сделката нещата се движат "организирано", обясниха от "Инерком България" пред депутатите от комисията. Водят се разговори с банките, които напредват и се очаква преди финализирането им да се произнесе Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), обясни Валентин Захариев. Той беше категоричен, че всеки от кандидатите е минал през проверка на финансите и собствеността. От CEZ са преценили след тези проверки, че "Инерком България" изпълнява критериите и не представлява репутационен риск за тях, допълни още Захариев.

Той посочи, че от компанията са предоставили доказателства и пред банките, че имат достатъчно собствен капитал, за да могат да финансират сделката. 

Георги Спасов, адвокат на дружеството, каза, че срокът за изпълнението на сделката е част от търговската тайна в договора между CEZ Group и "Инерком България". Той обясни, че когато сделката бъде финализирана, това ще бъде обявено публично.

"Инерком България" не е участвала в ценовите заявления за новия регулаторен период, съобщи Милена Стоева пред депутатите. Тя посочи още, че CEZ Group е собственик на дружествата в България, докато сделкате не бъде финализирана и те са подготвили заявленията за нови цени до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

"Инерком България" смята, че дружествата са достатъчно жизнени и с паричните потоци от дейността им може да възвърне инвестицията за покупката, каза още Захариев. "Това е достатъчно прогнозируем бизнес", заяви той и допълни, че са направени анализи, които са показали, че тази инвестиция може да бъде възвърната в "нормални граници". Приходите от дейността са били достатъчни, за да може дружествата да финансират инвестиционната си програма, уточни още Валентин Захариев. Той посочи още, че по този начин и в бъдеще ще бъде финансирана инвестиционната програма за развитие на дружествата. Заемите за покупката няма да бъдат върнати през цените на електроенергията, заявиха още от компанията пред инвеститорите.

Георги Спасов коментира в заключение, че "от гледна точка на търговското право това е една нормална търговска сделка". Жельо Бойчев обаче контрира, че това не може да се нарече обикновена сделка, защото дейността на компанията е елемент и на сигурността на страната. Той посочи, че все още няма яснота дали "Инерком България" има финансов ресурс за покупка и какъв ще е източникът на финансирането на тази сделка.

Депутатът попита още дали дружеството може да плати цената, ако регулаторните органи в България разрешат сделката. Рамадан Аталай (ДПС) обаче беше категоричен, че не е редно депутатите да задават към едно търговско дружество въпрос откъде и как ще бъде финансирана сделка.

В комисията продължава изслушването на представители на държавни институции по казуса, както и на синдикатите. В залата е министърът на енергетиката Теменужка Петкова и председателят на КЕВР Иван Иванов.

Всичко по темата за ЧЕЗ България следете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:00 | 08.09.22 г.
fallback