fallback

Договор за доставка на ток за БДЖ скара опозиция и управляващи

Георги Свиленски е готов да подава сигнали до прокуратурата

18:08 | 30.03.18 г. 2

Два сигнала до главния прокурор ще подаде БСП - за плащания ток от "БДЖ-Пътнически превози" и за градския транспорт в София. Това обяви днес пред журналисти в парламента депутатът Георги Свиленски, предаде БТА.

По думите му става въпрос за нанесени щети за три месеца за около 500 хил. лв. само през електрическата енергия чрез договори без обществена поръчка.

Депутатът твърди, че при сключен от "БДЖ-Пътнически превози" договор на цена 75 лв. за мегаватчас (без такса "задължение към обществото", цена за мрежови услуги, акциз и ДДС, които се фактурират отделно) на фактурата от 30 септември 2017 г. на първия ред пише 75,33 лв, а следващия месец без анекси и обществена поръчка фактурата е за 94,73 лв., т. е. с 20 лв. за мегаватчас по-скъпо, платено от БДЖ, каза социалистът.

„В БДЖ не е извършвана нерегламентирана доставка на електроенергия и дружеството, респективно държавата, не са ощетени с 500 хил. лева“. Това каза на извънреден брифинг Пламен Пешаров, управител на "БДЖ - Пътнически превози", съобщи БТА. 

Пешаров уточни, че при встъпването си в длъжност е заварил открита процедура по ЗОП за доставка на тягова енергия на 10 август 2017 година. По нея са установени процедурни неясноти с дискриминиращи условия и процедурата е била прекратена. За да не остане БДЖ без ток, е подновено споразумението с предишния доставчик от септември миналата година. Със същия е сключен договор, като преди това превозвачът е извършил анализ на цените на пазара.

Новата договорна цена е за 94,73 лева на мегаватчас /MWh/, близка до пазарната, каза Пешаров. По думите му пазарният анализ за периода е показал цени в диапазона 180 - 220 лева за MWh към онзи момент. Цената, която БДЖ е плащала в предходния период до септември, е била 75,33 лева за MWh. Получената разлика от превозвача обясниха с факта, че от 1 юли 2017 г. АЕЦ "Козлодуй", като основен доставчик на електроенергия, е повишил цената с около 20 лева за MWh.

Пешаров каза, че за периода на трите месеца - септември, октомври и ноември миналата година, дружеството е потребявало всеки месец около 12 500 MWh. Ако се изчисли, по думите му, разликата от най-ниската цена на свободния пазар, то при цената от 94,73 лева за MWh може да се види, че не само не съм ощетил БДЖ, но и съм реализирал икономия за дружеството от около 1 млн. лева на месец, заяви той.

Пламен Пешаров каза още, че е разпоредил проверки на тази обществена поръчка и други, извършени в периода на служебния кабинет, и, ако се установят виновни, те ще бъдат наказани.

Изпълнителният директор на БДЖ Владимир Владимиров определи днешните действия на БСП като опит БДЖ да се отклони от пътя, по който върви. Той припомни, че към днешна дата задълженията от 850 млн. лева, натрупани от превозвача, са погасени. Остават около 100 млн. лева, които до края на годината ще бъдат изчистени.

В парламента зам.-председателят на транспортната парламентарна комисия Станислав Иванов подчерта, че ако не е бил подписан анексът с досегашния доставчик, БДЖ е трябвало да купи ток от ЕСО, но на три пъти по-висока цена.

От БСП днес обявиха още, че друг казус, по който също ще бъде сезиран главният прокурор, е градският транспорт в София.

От 28 януари целият градски транспорт в столицата се движи без документи, разписания, с изтекли договори, обяви Георги Свиленски.

„Всички линии на градския транспорт в София са по действащото законодателство, с договори по експлоатирането им в града“, обяви в отговор пред журналисти в парламента Зафир Зарков, зам.-председател на транспортната комисия в Столичния общински съвет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:53 | 14.09.22 г.
fallback