fallback

Още 600 млн. евро са нужни за извеждането на малките блокове в АЕЦ "Козлодуй"

В ДП РАО нямат притеснение, че необходимите пари ще бъдат събрани

12:22 | 29.03.18 г.

До момента са похарчени 590 млн. евро за извеждане от експлоатация на първите четири блока от АЕЦ "Козлодуй", а за финализиране на процеса до 2030 година ще трябват още 600 млн. евро. Това разказа Сергей Цочев, член на Борда на директорите на ДП "Радиоактивни отпадъци" пред БНР.

За извеждане от експлоатация на ядрени мощности у нас се използват средства в два фонда - Фонд "Извеждане от експлоатация" и Фонд "Радиоактивни отпадъци". Част от дейностите се финансират и със средставата от Международния фонд "Козлодуй".

В двата български фонда към 31 декември 2017 година са набрани общо 1,6 млрд. лева, но тези суми не са предназначени единствено за първите четири блока в ядрената централа, посочи Цочев. В двата фонда се трупат и средствата, предназначени за пети и шести блок, когато те бъдат изведени от експлоатация.

"Нямаме някакви притеснения относно финансирането", каза още той и посочи, че се прави периодична оценка на разходите. В момента недостигът на средства варира между 3 и 6% от общата сума.

За Цочев това не е голяма сума предвид оставащите 13 години до финализиране на процеса. Според стратегията до 2030 година на мястото на четирите малки блока в централата трябва да има "кафява поляна", тоест площадките ще бъдат освободени от радиоактивното оборудване и съоръженията извън реакторното отделение. Остават обаче сградите и инфраструктурата, която се използва от работещите блокове.

За съхранение на ниско и средно радиокативни отпадъци през миналата година ДП РАО започна изграждането на хранилището "Радиана". Хранилището ще бъде изградено до 2021 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:52 | 13.09.22 г.
fallback