Централите на AES и КонтурГлобал в Маришкия басейн са пример за успешни американски инвестиции в България, заяви американският посланик Н. Пр. Ерик Рубин пред БНТ. Двете централи са осигурили работни места и са помогнали да бъде решен енергийният дефицит на страната, каза той.
В сряда (28 март) Рубин посети двете централи.
Вниманието към двата ТЕЦ-а беше насочено от работодателските организации. В края на миналата седмица ръководителите на организациите, в качеството им на физически лица, подадоха жалба срещу тях към омбудсмана Мая Манолова. Този ход накара AES България да заяви, че се създава атмосфера на нетърпимост срещу тях.
В Брюксел още се води и делото по иска на енергийния регулатор относно допустимостта на договорите с двете централи с европейското законодателство.
Ерик Рубин е категоричен, че американското правителство не участва в преговорите, водени между българското правителство и американските централи по договорите и отказа да коментира дали ще има преразглеждане на условията в тях.
Пред БНТ депутатът Валентин Николов от ГЕРБ, който е зам.-председател на парламентарната енергийна комисия, коментира, че инвестициите действително са добри и централите използват местна суровина, което подобрява енергийната сигурност, но договорите са подписани така, че ограничават действията на държавата. Те също така натоварват и "някои компоненти на цената", допълни още депутатът.
Според него дългосрочните контракти, сключени с американските инвеститори, не са съвместими с европейското законодателство. Николов коментира още, че има прецедент във воденето на преговори с тези компании и може да бъде намерено решение.
Атанас Костадинов (БСП), който също участва в дискусията, поясни, че има различни варианти за пазарни и прозрачни действия, така че тези договори да продължат да съществуват. "Достатъчно са ни арбитражите в енергетиката", каза още той.