CEZ Group ще разгледа искането, представено от "Инерком България", българската държава да влезе в сделката за "ЧЕЗ България", става ясно от официални съобщения на двете компании.
От CEZ Group припомнят още, че досега българското правителство не е проявявало интерес за участие в процедурата по продажба, провела се през миналата година.
"С оглед на ограниченията, породени от вече подписания договор между двете страни, CEZ и "Инерком" решиха, че ще подготвят комплексни анализи на всички варианти и възможни резултати от потенциалното влизане на българската държава в процедурата", пише в съобщението.
От него става ясно, че двете страни са финализирали условията по договора и се подготвя документацията за кандидатстване пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Преговорите между двете страни ще продължат след няколко седмици, допълват от чешката компания.
Собственикът на "Инерком България" Гинка Върбакова замина за Прага по-рано тази седмица, за да води преговори с чешката компания на фона на новите обстоятелства, които се появиха. Стана ясно, че българската компания ще има срок от 9 месеца да набави финансирането, в противен случай CEZ ще се обърне към втория класиран играч в процедурата или има вариант и да запази активите си в България.
Според коментари от БСП "Инерком България" все още не си е осигурила нужното финансиране от банките, от които очаква кредити. По-рано левите изпратиха писмо до КЕВР с искане за реакция по сделката, сочейки, че регулаторът има право да се намеси, ако става дума за сделки, които водят или могат да доведат до нарушаване на сигурността на снабдяването вследствие на задлъжнялост на енергийното предприятие.
На този етап двете страни не са уведомили официално българските институции за финализирането на договора, което означава и че все още регулаторите не могат да реагират на сделката.
Председателят на КЕВР Иван Иванов е категоричен, че в случая с "ЧЕЗ България" пък енергийният регулатор няма правомощия по закон да провери сделката, защото дружеството се продава в неговата цялост и активи, свързани с лицензионната дейност, не са обект на залог.