Излизането на CEZ Group от България не дава добър сигнал за бизнес средата у нас, смята бившият директор на Националната електрическа компания (НЕК) Георги Миков. Пред Bloomberg TV Bulgaria той припомни, че с приватизацията на сектора за доставка и пренос на електроенергия през 2004 година са били търсени именно такива големи стратегически инвеститори.
Припомняме, че тогава България успя да привлече чешката CEZ - една от най-големите компании в Централна и Източна Европа, австрийската EVN и германската E.On. От тях в момента остава само EVN, а активите на E.On бяха купени от друга чешка компания Energo Pro.
Според Миков причината големите инвеститори да се изтеглят от енергийния пазар е, че държавата декларира едно, но се случва точно обратното. Специално по сделката за ЧЕЗ България има и непоследователно поведение - от нежелание да участват в процедурата с мотива, че държавата е лош стопанин, до сегашната ситуация, в която се търси начин как да бъде купен дял от дружеството.
"България декларира, че ще се либерализира пазарът на електроенергия, а от друга страна се извършват административни и законови промени, които вървят точно в обратна посока", заяви Миков.
Експертът даде за пример начина, по който се защитават уязвимите потребители на пазара - не през бюджета, а чрез кръстосано субсидиране. В крайна сметка обаче при това положение този, който потребява повече енергия, получава повече субсидии, дори и да не е уязвим потребител и може да заплати реалната цена на електроенергията.
Какво коментира още Георги Миков можете да видите във видеото.