Напрежението около сделката за ЧЕЗ България ескалира и обстоятелствата около нея бяха преувеличени, което наложи и промяната на позицията на държавата по казуса. Това съобщи енергийният министър в оставка Теменужка Петкова по време на изслушване в енергийната комисия в Народното събрание.
По-рано днес след среща с купувача на активите на CEZ Group в България Гинка Върбакова с премиера Бойко Борисов стана ясно, че държавата проявява интерес да участва в сделката и да има контрол върху дружеството, което ще бъде придобито.
Финансовият министър Владислав Горанов уточни, че това може да стане по два начина - чрез трансфер от бюджета или чрез изкупуването на контролния дял на компанията от някое от държавните енергийни дружества.
"Никой от българското правителство не знаеше какъв е изходът на тази сделка", коментира Петкова пред депутатите.
Тя припомни, че продажбата на електроразпределителните и електроснабдителните дружества в България е станало по решение на Народното събрание от 2003 година. Тогава е била разработена специална стратегия за приватизация на компаниите в сектора, в която е записано, че държавата не е добър стопанин и дружествата няма да могат да привличат инвестиции, както и че запазването на собствеността ще затрудни либерализацията на енергийния пазар.
Петкова посочи още, че ситуацията "изглежда страшно" за чуждите наблюдатели - през 2004 година държавата продава дружествата след изработване на специална стратегия, а през 2018 година се говори за национализация и специално законодателство, което да блокира сделката.
Енергийният министър посочи, че е депозирала оставката си веднага, след като е станало ясно, че тя познава купувача на ЧЕЗ България, за да не предизвиква допълнителна полемика по темата.