Все още остава висящ въпросът дали ще бъде приета оставката на енергийния министър Теменужка Петкова. Това става ясно от думите на председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, цитирани от bTV.
Темата е била дискутирана по време на заседание на коалиционния съвет между ГЕРБ и "Обединените патриоти".
Изборът на нов енергиен министър се отлага, докато сделката за ЧЕЗ България не бъде обсъдена на заседание на енергийната комисия и комисията за контрол на спецслужбите в Народното събрание. На него ще присъстват представители на всички институции, които имат право да контролират сделката.
Сред тях са Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), Комисията за финансов надзор (КФН), данъчните и други институции. По-рано днес председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов уточни, че на този етап регулаторът няма правомощия да провери продажбата на активите на CEZ Group у нас.
Цветан Цветанов е съобщил още пред журналисти, че премиерът Бойко Борисов е разговарял със своя чешки колега Андрей Бабиш и е поискал информацията, с която той разполага за сделката.
От своя страна премиерът на Чехия е съобщил, че е информиран от Надзорния съвет на дружеството, че продажбата е напълно законосъобразна и не представлява риск за никоя от страните, посочват от пресслужбата на правителството.
"Извършени са проверки на купувача и по отношение на способността му да управлява електроенергийното дружество в България, и по отношение на произхода на средствата за заплащане на активите, които са показали, че не съществуват проблеми за осъществяване на сделката", става ясно още от съобщението на Министерския съвет.
CEZ Group е собственост на чешката държава и финансовият министър е принципал на дружеството.
Енергийният министър Теменужка Петкова подаде оставката си в края на миналата седмица, след като стана ясно, че "Инерком България" купува ЧЕЗ България. 20-годишно приятелство свързва Петкова със собственика на компанията Гинка Върбакова.
Енергийният министър заяви, че българските институции не са участвали в преговорите за продажбата, но за да няма съмнения в прозрачността, тя подава оставка.
* Допълнено с информация за разговора между Бойко Борисов и Андрей Бабиш