Покупката на ЧЕЗ България ще стане с кредит от "голяма международна банкова институция с добър кредитен рейтинг", срещу който се залагат активите на компанията. Заради заема се е наложило да бъде създадена специална фирма - "Инерком България", с капитал от едва 50 хил. лева и по-малко от година история.
Това заяви купувачът на активите на CEZ Group в България Гинка Върбакова пред "Нова телевизия".
При тази сделка се сменя собствеността, но управлението ще остане същото и няма да има промяна на услугата и цената. "Разчитаме на целия екип, на всички 3600 служители, и очакваме от тях да продължават да си вършат работата", обясни още Върбакова.
Тя разказа, че сделката е била сключена по чешкото законодателство и българското правителство не е имало информация за хода на преговорите. "Това е частна сделка между две компании", заяви Върбакова. Тя призна, че се познава с енергийния министър в оставка Теменужка Петкова и ги свързва 20-годишно приятелство.
Върбакова отказа да коментира каква цена е платила по сделката, както и подробности за отпуснатия заем, защото има клаузи за конфиденциалност, но каза, че когато процедурата бъде финализирана, ще стане ясно и откъде и какво е финансирането и всички подробности по сделката.
Анализаторът Тихомир Безлов обаче сподели пред "Нова телевизия", че очаква, че заемът за покупката на ЧЕЗ България ще дойде от UniCredit. Според него Гинка Върбакова е подставено лице и скоро ще има смяна на собствеността на фирмите й.
Върбакова обясни, че от 10 години се занимава с енергетика - има няколко соларни централи и опит в изграждането на енергийна и линейна инфраструктура. Тя беше категорична, че е крайният собственик на компанията.
Активите на фирмите, притежавани от Върбакова, са на стойност 100 млн. лева. Тя беше категорична, че няма никакви задължения към Националната агенция по приходите (НАП), каквито съмнения се появиха.
Върбакова разказа още, че е започнала дейността си с подкрепа на чешки металургичен магнат - Зденек Земек, който е отпуснал заем от 32 млн. евро за изграждането на соларните централи. Днес нейните компании са изплатили тези средства и са 100% собственик на соларните паркове.
През уикенда от БСП бяха категорични, че "Инерком България" е финансирана от Българската банка за развитие (ББР) и зад сделката стои премиерът Бойко Борисов. От ББР обаче отрекоха тази информация.
По-рано днес депутатът от БСП Таско Ерменков попита в ефира на "Нова телевизия" дали заемът от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), отпуснат на ЧЕЗ България през 2016 г., не става предсрочно изискуем след продажбата на компанията. Заемът е в размер на 116 млн. лева.
Сделката за ЧЕЗ България предизвика истинско сътресение в енергетиката и доведе до оставката на енергийния министър Теменужка Петкова. Преди да бъде финализирана обаче, тя трябва да бъде одобрена от регулаторните органи - Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Комисияата за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и Комисията за финансов надзор (КФН). Самият премиер Бойко Борисов нареди проверка на процедурата на всички държавни институции, включително и данъчните.
КЕВР ще трябва да прецени дали новият купувач има възможността да извършва дейностите и при съмнение може да откаже да прехвърли лиценза за дейността от CEZ Group на "Инерком България".