Заради важността на сделката за ЧЕЗ най-вероятно тя ще бъде проверена от ДАНС, за да се установи дали има „нещо сиво“ в нея. Това коментира пред журналисти в парламента председателят на енергийната комисия Делян Добрев, цитиран от БТА.
По-рано днес той коментира темата пред Нова телевизия. "Очевидно купувачът на ЧЕЗ не е стратегически инвеститор, каза депутатът от ГЕРБ. Повод за коментара е вчерашното съобщение на елекроразпределителното дружество, че продава изцяло активите си в България на "Инерком". „Той никога не се е занимавал с този бизнес“, каза Добрев за купувача.
Депутатът заяви, че съобщението за сделката първоначално му прозвучало като фалшива новина. „Не мога да си представя как една фирма от Пазарджик с 90 хил. лева активи и 11 хил. лева загуби ще купи най-големия частен енергиен бизнес в България”, подчерта той. И изтъкна, че ЧЕЗ притежава една трета от разпределението на електроенергия в България и е най-голямото ЕРП с оборот 1,8 млрд. лева годишно или близо 2% от БВП.
„Не съм чувал нито за г-жа Върбакова, нито за „Инерком“ до вчера. Изведнъж тази фирма придобива една трета от мрежата в България. Не виждам тази фирма да има опит, свързан с бизнеса на ЧЕЗ, защото ЕРП-тата са специфичен вид бизнес“, каза Делян Добрев. По думите му служителите на ЧЕЗ са около 900 души.
„Изненадан съм, че ЧЕЗ избира такъв купувач и се питам дали той ще отговори на условията да управлява адекватно един бизнес като ЧЕЗ“, коментира той. И допълни, че ЧЕЗ имат право да продадат на когото решат бизнеса си, но дали държавата ще се съгласи, зависи от КЗК и КЕВР.
„Цената, която се върти в общественото пространство, е 300 млн. евро“, заяви Добрев.
На въпрос има ли връзка между Славчо Върбаков, съпруг на Гинка Върбакова (собственик на "Инерком" – бел. р.) и енергийния министър Теменужка Петкова, и дали купувачът е свързан с Христо Ковачки, Добрев заяви, че не знае за такива връзки.
„Аз не мисля, че това е най-важното. По-важното е дали тази фирма има капацитета да управлява дружество като ЧЕЗ“, обясни той.
По темата за това какво се разбраха бизнесът и държавата за поскъпването на тока, Добрев каза: „Манипулациите на пазара и съмненията на бизнеса за такива бяха не по отношение на борсата, а по отношение на собствените платформи на дружествата и начина, по който една шепа търговци купуват енергията в България”, каза той.
Още декември сменихме законодателството и цялата енергия минава прозрачно през борсата, допълни народният представител.
По темата за отношенията между коалиционните партньори в управлението той каза, че, ако има напрежение, то трябва да се обсъжда в рамките на коалиционния съвет.
Добрев каза, че погледнато математически броят на депутатите на „Атака“ е приблизително равен на тези на Веселин Марешки, които също подкрепят кабинета. „Хипотетично могат да бъдат заместени с друга подобна по размер парламентарна група – тази на Марешки”, каза депутатът от ГЕРБ.
Вицепремиерът Валери Симеонов също е изненадан от сделката за ЧЕЗ. "Не знам каква е фирмата и не съм я чувал", каза той, цитиран от агенция „Фокус“. Според него няма основание държавата да се меси в сделката между двама крупни субекта. Не може държавата да се меси в такива частни сделки, категоричен е той. По-важен е въпросът защо държавата няма дял в дружествата и не може да влияе на такива сделки, посочи Симеонов.