Жалба е спряла процедурата за избор на доставчик на тръби за газовата връзка с Гърция IGB, става ясно от сайта на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Искът е подаден от „Феникс Инженеринг Груп“ на 31 януари 2018 година.
Търгът за избор на доставчик на тръбите тръгна на 11 декември 2017 година и прогнозната му стойност е около 60 млн. евро.
С това искане работата по IGB е напълно блокирана, след като КЗК образува и производство по жалбата на „Некст Инвест“ срещу другата процедура по проекта - за избор на инженер-консултант. Искът търгът да бъде спрян е подаден на 23 януари, става ясно от съобщение на сайта на Комисията.
Това е второто спиране на процедурата. В края на 2017 година две компании - „Некст Инвест“ и „Вини България“, поискаха от регулатора да провери нередности при протичане на обществената поръчка. Тогава от КЗК отказаха да образуват производство по подадените искове и процедурата продължи.
Изборът на консултант по проекта за нова газова връзка с Гърция тръгна през ноември 2017 година. Очакванията бяха тя да бъде финализирана преди края на миналата година, но срокът беше удължен до 15 януари по искане на участниците в търга. След това работата се забави и от подадените жалби срещу процедурата.
Газовата връзка IGB трябва да свърже газопреносните мрежи на България и Гърция в точките Стара Загора и Комотини. По нея се очаква да тече газ от Азербайджан, както и от терминали за втечнен газ в Гърция. Реализацията на този проект се забави с години, а е част от плановете на правителството за диверсификация на доставките на природен газ у нас.
Газопроводът има статут на общоевропейски проект и има безвъзмездно финансиране от 45 млн. евро от Брюксел. Общата стойност е около 240 млн. евро.
Реализацията на проекта е възложена на проектната компания ICGB, в която акционери с по 50% от капитала са Българският енергиен холдинг (БЕХ) и консорциумът IGI Poseidon (обединение между гръцката DEPA и италианската Edison).
Надеждите на правителството са строителството на интерконектора да започне до лятото. Не е ясно обаче дали тези забавяния няма да променят отново графика на проекта. Още повече, че проектната компания тепърва има да обявява и най-скъпата процедура - за строителство на газопровода.