fallback

Експерти: АЕЦ "Белене" е ядрен проект с най-нисък риск в Европа

Авторите на алтернативен доклад за централата препоръчват на правителството да изготви досие на проекта, с което да го представя на инвеститори

10:09 | 26.01.18 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Няма нулев риск за ядрени проекти, но АЕЦ "Белене" е с много нисък риск в сравнение с всички останали подобни проекти в Европа Това заявиха авторите на алтернативен доклад за бъдещето на централата, поръчан от Булатом, по време на дискусия в енергийната комисия в Народното събрание.

Докладът беше публикуван публично преди няколко дни и разглежда четири варианта за бъдещето на проекта - да не се прави нищо, да се реализира като 100% частен проект или 100% държавен проект, както и в партньорство с инвеститори.

Припомняме, че АЕЦ "Белене" има одобрена площадка и доставено оборудване и според авторите на документа това означава, че строителството може да започне в най-кратки срокове.

Заплаха за проекта обаче е политическият риск, а колкото повече време минава, толкова повече расте и финансовият риск, защото в момента проектът може да получи "привлекателно финансиране". Най-голямата загуба за страната е да не прави нищо - от скрап на оборудването би си върнала едва 1,5 млн. долара.

Експертите посочиха, че България има подготвени кадри, което е плюс за развитието на ядрената енергетика и призоваха управляващите да направят преглед на всички разрешителни по проекта и да изготвят досие, с което да бъде представян пред инвеститори.

В Народното събрание обаче беше посочено, че има и пети вариант, който не е разгледан в доклада - оборудването да бъде използвано за нови мощности в АЕЦ "Козлодуй". Ръководителят на проектната компания АЕЦ "Козлодуй" - Нови Мощности Любен Маринов, каза, че е подал искане за предварително изпълнение на Оценката по въздействие на околната среда (ОВОС).

Само тази оценка липсва, за да бъде завършено лицензирането на площадката за нов блок на АЕЦ "Козлодуй"

По време на дискусията енергийният експерт Славчо Нейков беше категоричен, че преди да бъде взето решение за АЕЦ "Белене", трябва да бъде направена дългосрочна стратегия за развитие на енергетиката. Зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков посочи, че такава стратегия е в процес на разработване, но не може да бъде финализирана, защото не са ясни всички цели в сектора на европейско ниво.

Енергийният експерт Георги Касчиев посочи, че нито този доклад, нито анализите на Българската академия на науките (БАН) са взели предвид плановете за възобновяване на дейността на ТЕЦ Варна. Новият собственик планира да пусне отново два блока на централата, но вече на газ, а не на въглища.

Депутатът Таско Ерменков (БСП) отбеляза, че по силата на Закона за енергетиката инициативата за енергийни проекти има правителството и призова Министерският съвет да внесе решение за възстановяване на проекта. В момента работата по "Белене" е замразена след решение на Народното събрание, но по предложение на правителството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:19 | 09.09.22 г.
fallback