fallback

Ив. Иванов: Няма обективни предпоставки за драстично поскъпване на тока

На решението на КЕВР за цената на електроенергията влияят заявленията на производителите, а не на търговците

12:23 | 23.01.18 г. 5

Няма обективни предпоставки за драстично поскъпване на цената на тока за бита от 1 юли. Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулирани (КЕВР) Иван Иванов пред журналисти.

Вчера работодателски организации предупредиха, че електроенергията на бита може да поскъпне с между 15 и 30%, ако Комисията вземе за референтни цените на свободния пазар.

"Регулираният пазар дава стабилност за цените. Такава сатбилност ще има и в следващите ценови периоди", каза той и допълни, че изявленията за поскъпване на тока внушават само несигурност у потребителите.

Иванов обясни, че методиката за определяне на цената на регулирания пазар  е съвсем различна от представената от бизнеса. Тя се определя на базата на заявленията на производителите, а не на базата на оферти на търговци. Като референтни се взимат цените на организираните борсови пазари в България и региона от началото на регулаторния период, предхождащ решението, тоест от 1 юли на предходната година. 

В последните дни има нормализиране на цената на електроенергията на енергийната борса, отбеляза още Иванов. Той посочи, че на 1 юли 2017 година регулаторът е определил цена на регулирания пазар от 70,46 лева за мегаватчас. На енергийната борса в активния в момента сегмент "ден напред" цената на 22 януари е била 70,53 лева за мегаватчас.

Председателят на КЕВР коментира оплакванията на бизнеса за цени от над 100 лева за мегаватчас с думите, че това са оферти на търговци към крайните клиенти. Законодателството позволява единствено на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да проверява за картелни споразумения или други нарушения в този случай.

В момента се работи за имплементирането на европейския регламент за търговия с електроенергия на едро (REMIT). Той ще даде правомощия на енергийния регулатор да разследва манипулации и изтичане на вътрешна информация, но само на организирания борсов пазар, посочи Иванов. Как точно ще стане това и дали КЕВР ще може да се самосезира при съмнения за проблем ще стане ясно, след като бъдат приети промените в Закона за енергетиката.

При всички случаи обаче новите правомощия ще означават и административен капацитет. Затова Иванов ще настоява за увеличаване на финансирането за регулатора.   

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:50 | 10.09.22 г.
fallback