fallback

Съдът отхвърли на първа инстанция жалбата срещу по-скъпия газ през 2017 г.

Цената на газа се формира основно по договора за доставка с "Газпром Експорт", реши Административният съд в София по казуса

17:15 | 17.01.18 г.

Административният съд в София-град е отхвърлил на първа инстанция протеста на Върховната административна прокуратура срещу по-високата цена на природния газ, утвърдена от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) през април 2017 година.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд.

През миналия април енергийният регулатор повиши цената на природния газ с малко над 29%, което доведе до повишаване на цената на топлинната енергия - парното и топлата вода, както и на електроенергията, произведена по комбиниран способ. По-високите цени предизвикаха протести пред сградата на КЕВР, а прокуратурата се самосезира и протестира решението.

Основание за това бяха цитирани от ВАП административни нарушения при регулиране на цените на природния газ, както и пренебрегване на данни за местния добив на природен газ.

В мотивите си от съда посочват, че този протест няма основание. Съдът посочва, че правомощията на КЕВР в случая се изчерпват до това да приеме или не обосновката за цената на природния газ, направена от обществения доставчик - "Булгаргаз", да оцени дали са правилно образувани на базата на нормативните разпоредби и ценообразуващите елементи, и ако има решение, различно от поисканото от доставчика - да обоснове по какъв начин определя различните цени.

В решението е записано, че действително няма данни местният добив да бил дискутиран по време на заседанията на комисарите, но това не означава, че той не бил взет предвид в ценовото решение, а и от регулатора са изискали от "Булгаргаз" допълнителна информация, свързана с казуса.

Припомняме, че по закон при регулирането на цените общественият доставчик с предимство трябва да взима газа от източника с най-ниска цена - в случая от местен добив. В обосновката на цената през миналата пролет обаче газ от местни източници липсваше. КЕВР поиска допълнителна информация защо това е така, а от компанията изпратиха обяснения.

ВАП се съмняваше, че допълнителната информация за местния добив е включена при определянето на цената на газа за второто тримесечие на 2017 година. От Административния съд обаче посочват, че дори и да не е взето под внимание обяснението, то не е било от съществено значение при формирането на цената на газа от страна на КЕВР.

"Главната причина за повишението на цените се дължи на промяната на цените, по които общественият доставчик купува природен газ съгласно външнотърговския договор, сключен с "Газпром Експорт", посочва още съдът и допълва, че местният добив съставлява едва 0,22% от газа за "Булгаргаз".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:15 | 10.09.22 г.
fallback