През България минават два основни миграционни пътя на прелетните птици и през страната ни всяка година прелитат милиони птици. Стотици хиляди стават жертва в сблъсъка с модерния свят, например с кабелите на електропроводите или при токов удар, с вятърни турбини и т.н.
В опит да защити природата и биоразнобразието Европейската комисия (ЕК) стартира няколко програми и една от тях е Life, която в предишния програмен период разпредели повече от 2 млрд. евро в проекти за опазване на околната среда. Част от мерките са насочени към подобряване на средата за животните и птиците.
А птиците вече започват се адаптират към промените. Щъркелите например все по-често предпочитат електрическите стълбове, за да изградят гнездата си. Тези съоръжения им дават по-голяма сигурност. Те са и удобно място за почивка или нощувка на прелетните птици, разказа Спас Спасов от Българското дружество по защита на птиците (БДЗП). С неговата презентация беше даден старта на съвместен проект на дружеството с ЧЕЗ Разпределение, който получава европейско финансиране по програмата Life.
Програмата е на обща стойност 2,6 млн. евро, от които европейските средства са 1,8 млн. евро. Предвидени са няколко мерки, сред които изграждане на защитни съоръжения за електропроводите.
Адаптацията на птиците води и до нови реалности за електроразпределителните дружества – едно гнездо на щъркел може да достигне тегло до 2 тона, обясняват природозащитниците. Това налага да бъдат изградени укрепващи платформи, върху които да бъдат поставени гнездата.
Всичко това се извършва със специално разрешение от РИОСВ само в периода между ноември и март. При преместването на гнездото трябва да бъде възстановена поне 1/3 от него, за да бъде припознато от птицата, разказаха за Investor.bg от ЧЕЗ Разпределение.
Опасност и за птиците, и за мрежата са токовите удари. Подобни аварии не са рядкост и водят до оскъпяване на услугата и влошаването на качеството ѝ. За избягването им ще бъдат поставяни специални силиконови изолатори, които ще заменят керамичните или стъклените, използвани в момента. Ще бъдат монтирани и специални кацалки, като по проекта е предвидено обновените по този начин стълбове да бъдат към 4000.
И досега разпределителното дружество е инвестирало в защита на своите съоръжения от птиците на територията на Западна България, но без информация къде са ключовите коридори и местообитания на птиците. По проекта ще бъде направено първо проучване от доброволци от БДЗП, а след като се идентифицират зоните, ще бъдат изградени и защитните съоръжения.
Подобни проекти се изпълняват и на територията на другите разпределителни дружества у нас. По програма Life, отново в сътрудничеството на БДЗП, EVN България изпълнява проект за спасяване на царския орел, а Енерго Про – за спасяването на ловния сокол.
Хищните птици са едни от големите жертви на токовите удари. Популацията им е малка и загубата на една птица може да се окаже проблем, обясниха природозащитниците. Пойните птици пък най-често загиват при сблъсък с кабелите, тъй като те летят на ята и мигрират предимно нощно време.
За щъркелите фатални са и токовите удари, и случаите на сблъсък с мрежата. Вниманието на птиците като цяло е насочено към земята – там се намират опасностите за тях и плячката на хищните птици. На този етап те все още нямат време за еволюция и да разберат, че на височината, на която летят, има още една пречка.