„Булгаргаз“ е сключил договор за привличане на капитал с банкова институция чрез продаване на газ при условия за обратно изкупуване. Това става ясно от доклада на работната група на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по ценовото заявление на газовата компания. С него се прави обосновка на искането за поскъпването на газа от 1 януари 2018 година в размер на 2,83%.
От данните е видно, че дружеството посочва като мотив поскъпване на алтернативните горива (мазут и газьол) с 4,5% и поскъпването на щатския долар с 0,17%. В първото си заявление – до медиите, от „Булгаргаз“ прогнозираха, че поскъпването на газа от началото на 2018 година ще бъде в размер на малко под 5%. Последващите им изчисления обаче показаха, че ще има по-малко повишение на цената.
В своите изчисления от работната група посочват, че цената на природния газ за първото тримесечие на следващата година трябва да бъде 352,91 лева за 1000 куб. метра, което е само с 0,02 лева по-ниско от искането на „Булгаргаз“.
От публикувания доклад са заличени всички подробности около привличането на заемния капитал, с който дружеството планира да си осигури финансов буфер – нито размерът, нито с коя институция е сключен договорът. Ясно е единствено, че споразумението е постигнато през ноември и то предвижда на 6 март 2018 г. „Булгаргаз“ да изкупи обратно заложените количества природен газ.
Целта на тази операция е да бъде осигурено финансирането на текущата дейност на дружеството „предвид динамичните условия на пазарната среда“, става ясно от обяснението на „Булгаргаз“.
Към 31 декември 2017 година „Булгаргаз“ притежава собствен капитал в размер на 243 млн. лева, дългосрочни задължения в размер на 8,4 млн. лева и краткосрочни задължения за 41,5 млн. лева, от които 16,2 млн. лева към „Булгартрансгаз“.
От доклада са заличени с мотив „търговска тайна“ плановете на дружеството какви количества да нагнети в хранилището „Чирен“, както и повечето разходи, които ще направи в следващите месеци, включително и тези за компютърна и комуникационна техника.
За първите три месеца на годината ще бъдат купени 1,07 млрд. куб. метра природен газ, което е със 154,2 млн. куб. метра повече спрямо началото на 2017 година. Останалите необходими количества ще бъдат добити от „Чирен“, но е заличен точният им обем. Не се предвижда покупката на газ от местен добив през първото тримесечие.
Ценовото заявление ще бъде дискутирано на открито заседание в регулатора по-късно през тази седмица.