В междинния доклад по договора с Българския енергиен холдинг (БЕХ) Българската академия на науките (БАН) е дала единствено най-негативния вариант за изграждане на АЕЦ "Белене" с уговорката, че след това ще бъдат разработени всички други варианти.
Това обясни на специален брифинг ръководителят на проекта проф. Александър Тасев. Така той отговори на появилата се през уикенда информация, че първите оценки на БАН са, че централата не е жизнеспособна.
Тасев беше категоричен, че не е упражняван натиск учените да променят изводите от доклада. Той допълни, че ще настояват пред БЕХ докладът да стане публичен.
В първия доклад на академията са били взети предвид възможно най-високите разходи и най-ниските цени на електроенергията, а при тези предпоставки централата не е жизнеспособна. Това е най-песимистичният вариант, обясни експертът. След 15 септември, когато беше предаден междинният доклад, учените са разгледали и другите варианти за изграждането на централата, включително и пренасяйки модела на АЕЦ "Пакш" 2 към АЕЦ "Белене".
Крайният вариант на доклада беше представен публично в средата на ноември. В него има анализирани 90 варианта за реализацията на централата.
Ръководителят на проекта обясни още, че при изпълнение на няколкото предпоставки - цена под 10,5 млрд. евро, лихва до 4,5% и структура на капитала 70/30 - привлечен и собствен, има варианти централата да е жизнеспособна.
Тасев беше категоричен, че централата може да се изпълни единствено на пазарен принцип и допълни, че решението не е на БАН, а на правителството.
БАН има капацитета да изработи анализ за строителството на втора ядрена централа, заяви още Тасев. В екипа участват експерти, сред които Даниела Бобева, шест института и енергийни експерти.