Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) разреши на ЧЕЗ България да изведе от експлоатация първите три блока на ТЕЦ „Варна“, въведени в експлоатация в края на 60-те години. Това е станало на закрито заседание на регулатора по-рано този месец. Протокол от разискванията е качен на страницата на Комисията.
Собственикът на топлоцентралата подаде заявление за промяна на лиценза ѝ още през май 2016 година. С извеждането от експлоатация на трите блока мощността на ТЕЦ „Варна“ намалява от 1 260 мегавата на 630 мегавата. Заради тази промяна се налага и изменение на лиценза на централата, разрешение за което трябва да даде КЕВР.
От заявлението на ЧЕЗ става ясно, че извеждането на трите блока от експлоатация ще струва около 8,4 млн. евро, а приходите от реализацията на тези планове (основно предаването на съоръженията за скрап, тъй като са морално остарели) ще донесе приходи от 7,1 млн. евро. За рекултивацията на площадката компанията ще отдели 250 хил. евро.
ТЕЦ Варна беше придобита от ЧЕЗ България през 2006 година, но затвори врати през 2015 година, защото не изпълнява европейските норми за екология. През последните години собственикът на централата търси начини съоръженията отново да заработят, като един от спряганите варианти е да бъде променено използваното гориво – от въглища на газ.
По време на обществените изслушвания, които проведе КЕВР по този казус в края на 2016 година, от Енергийния системен оператор (ЕСО) посочиха, че ТЕЦ Варна е важна част за енергийния баланс на страната и е от значение за постигане на целта България да бъде енергиен лидер в региона. В енергийното министерство също са на мнение, че централата още не е изчерпала своя потенциал.
От дискусията в КЕВР става ясно, че с извеждането от експлоатация на трите блока чешкото дружество не нарушава договора за приватизация – становище за това е получено през пролетта от Агенцията за приватизация. Централата е изключена и от схемата за получаване на безплатни емисии въглероден диоксид.
Централата е част от активите на CEZ Group у нас, за които в момента се водят преговори за продажба. От коментарите на комисарите по време на закритото заседание става ясно, че енергийният регулатор не е уведомен за евентуална сделка и получава информация от медиите за развоя на разговорите.