Термокамери обследват енергийните съоръжения, а ултразвук следи за проблеми в изолацията на въздушните кабели - иновациите навлизат във все повече области на енергетиката у нас. Как се работи с новите технологии, ще показват в новия учебен център на ЧЕЗ България, който официално беше открит по-рано днес.
Първата копка на центъра беше направена в края на 2016 година.
"Искаме да покажем на младите хора, че ще работят с нови технологии и електроразпределението не е скучна работа. Секторът е модерен и се развива", разказа регионалният мениджър за ЧЕЗ България Карел Крал.
Термокамерите и ултразвукът вече се използват за диагностика на проблеми в компанията. Главният оперативен директор на ЧЕЗ Разпределение Виктор Станчев посочи, че през тази година е направена термодиагностика на 3 100 трафопоста. Повишаването на температурата в оборудването е индикация за проблем, който може да бъде отстранен по-бързо, уточни той.
След обследването са направени смени в оборудването в 10% от трафопостовете, каза още той.
В новия учебен център е изграден полигон, на който са монтирани 90% от съоръженията в експлоатация в мрежата на дружеството. Има и зали за теоретично обучение.
В центъра ще се обучават основно служители на компанията и на нейни подизпълнители, за да бъдат уеднаквени стандартите за работа. Капацитетът на центъра ще позволява 2 400 служители на компанията да повишават квалификацията си годишно.
Обучения ще се предлагат и на други фирми, например строителни компании, както и разбира се, на ученици и студенти. Интерес към центъра вече са проявили от Техническия университет, уточниха от компанията пред журналисти след официалната церемония по откриването.
Средствата, вложени в проекта, са над 400 хил. лева, коментира изпълнителният директор Петър Холаковски. Това е дългосрочна инвестиция, допълни още Карел Крал и уточни, че към момента дружеството няма проблем с намирането на квалифицирани служители.