"Очакваме сериозен инвеститор за активите ни в България", каза регионалният мениджър за ЧЕЗ България Карел Крал пред журналисти. Неговият коментар беше във връзка с изявление на енергийния министър Теменужка Петкова от началото на седмицата, в който тя посочи, че преговорите за продажбата на ЧЕЗ България са прекратени.
По-късно от централата на чешката компания опровергаха тази информация. Крал потвърди днес, че разговорите продължават, но не уточни нито условията, нито цената, за която преговарят в централата, както и кои са потенциалните купувачи, с които се водят преговорите.
Регионалният мениджър на чешкото дружество призна, че са си поставили срок до края на септември, за да се уверят, че получените оферти за покупка са наистина сериозни. Този срок обаче може да бъде удължен в хода на разговорите, допълни още Крал.
Той беше категоричен, че в ЧЕЗ България са готови и на двата варианта - продажба или оставане в страната, и припомни, че процедурата беше стартирана след интерес от потенциални купувачи, а не по искане на компанията.
По неофициална информация офертите за активите на чешкото дружество у нас са пет. Един от сочените кандидати е "Енерго - Про", който е собственик на електроразпределителната мрежа в Източна България. На запитване на Investor.bg от компанията нито потвърдиха, нито отрекоха слуховете.
Ако се стигне до споразумение, продажбата обаче ще трябва да бъде анализирана от Европейската комисия и от българската Комисия за енергийно и водно регулиране, обясниха от регулатора.
CEZ Group влезе в България след приватизацията на трите електроразпределителни и електроснабдителни дружества в Западна България през 2004 г. Тогава цената, която беше платена, достигна 281,5 млн. евро. Малко по-късно компанията закупи и ТЕЦ "Варна", която обаче затвори врати през 2015 година, тъй като не изпълнява европейските екостандарти.
Топлоцентралата също е част от сделката, за която се водят преговори в централата в Прага.