fallback

С над 3-годишно закъснение почна строежът на хранилището за радиоактивни отпадъци

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова даде символично начало на строителството в зоната на АЕЦ „Козлодуй”

15:07 | 29.08.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Започва изграждането на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци на площадка „Радиана”, което се намира в зоната на АЕЦ „Козлодуй”. 

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова направи първа копка, като в символичния старт на строителството на депото се включи и изпълнителният директор на Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ Дилян Петров, съобщават от енергийното министерство. 

"Изграждането на хранилището е задължително условие за развитието на ядрената енергетика в България. Строежът на съоръжението е залегнал и в настоящата програма на правителството", посочи енергийният министър.

По думите ѝ при строителството ще бъдат спазени всички международни стандарти и депото ще бъде едно от най-модерните съоръжения в Европа. Изграждането на хранилището е част от ангажиментите на България като страна-членка на Европейския съюз (ЕС), експлоатираща ядрени мощности.

Строителството на съоръжението се забави с около 3 години и половина заради обжалвания на избора на терен. Финансирането за изграждането на хранилището, осигурено от Международния фонд "Козлодуй", в който влиза и компенсацията от ЕС за предсрочното затваряне на реактори в ядрената ни електроцентрала, беше одобрено още през 2013 г. Строителството трябваше да стартира в началото на 2014 г., но заради съдебно решение процедурата стартира отначало.

Проектът се изпълнява от Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци”.

Съоръжението е предназначено за преработени и обезопасени радиоактивни отпадъци, генерирани единствено на територията на България. В него ще бъдат съхранявани ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци от промишлеността, медицината и бита; отпадъци, генерирани при извеждането от експлоатация на I-IV блок на АЕЦ „Козлодуй”, както и от дейността на бъдещи нови ядрени мощности. В депото няма да се съхраняват високоактивни радиоактивни отпадъци и отработено ядрено гориво.

Капацитетът на хранилището е 138 200 куб. метра. Депото ще се състои от три платформи, всяка от които ще съдържа 22 броя стоманобетонни клетки. Първият модул за погребване на радиоактивни отпадъци ще е с капацитет 6336 стоманобетонни контейнера.

Експлотационният срок на хранилището е 60 години, като през целия период ще се провежда стриктен контрол както на площадката на съоръжението, така и на околната среда. След затварянето му то ще бъде подложено на мониторинг в продължение на още 300 години.

За първия етап от изграждането е осигурено безвъзмездно финансиране в размер на 143 млн. лева от Международен фонд "Козлодуй" чрез Европейската банка за възстановяване и развитие. Очаква се хранилището да бъде въведено в експлоатация през 2021 г.

Германо-българският консорциум „Национално хранилище за радиоактивни отпадъци“ ще изгражда първия етап от депото, който включва 22 клетки. Водещ партньор в консорциума е NUKEM Technologies GmbH, включени са и четири български компании. Консорциумът трябва да изготви документи за получаване на лиценз за въвеждане в експлоатация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:31 | 14.09.22 г.
fallback